Berisha, blof për dëmtimin e pyjeve. Kontrata u lidh nga qeveria e tij

AKTUALITET


Ish kryeministri Sali Berisha në një nga denoncimet e tij në Facebook, duket se ka dalë blof me akuzat e tij. Gjatë ditës së martë Berisha përmes një video në Facebook,  denoncoi prerjen masive të pyjeve, ku shfaqej një kamion që transportonte lëndë drusore në fshatin Polis të Librazhdit ku dhe cilësohej një premtim i pa mbajtura për shtrimin e rrugës. Videon ai e shoqëroi me një citim të shkurtër ku akuzonte Taulant Ballën për këtë krim të shëmtuar mjedisor dhe premtimet e pa mbajtura.

Krim i shemtuar mjedisor!Prerje masive nga Klanet e Taulant Begos/Yaris te pyjeve te Polisit! sb


Gepostet von Sali Berisha am Dienstag, 1. Oktober 2019

Por duket se e vërteta është ndryshe. Sipas një dokumenti që Gazeta Tema ka publikuar, kamioni në fjalë vepronte me një kontratë të lidhur në 2013 nga Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujërave, kohë kur qeveria drejtohej nga Sali Berisha. Kontrata që është lidhur për shfrytëzimin e materialit drusor në këmbë në grupngastrat, pa rrugë autopyjore. Sipas kontratës e drejta për ndërtimin e rrugës në këmbim të kontratës ka qenë për kompaninë e shfrytëzimit dhe nuk është premtuar nga Taulant Balla siç pretendohet në videon e publikuar nga ish kryeministri Berisha.
Skip to toolbar