Meta nxjerr Berishën nga “bunkeri”

POLITIKË


Kreu i Shtetit Ilir Meta zhvilloi një takim 45 minuta në Presidencë me ish kryeministrin Sali Berisha, duke e nxjerrë atë nga “bunkeri” në të cilin ishte futur.  Ish kryeministri Berisha, pas një heshtje të gjatë disa javore, mbajti një fjalë të gjatë për gazetarët duke i dalë në mbrojtje Ilir Metës. Me të njëjtin qëndrim dhe fjalë, Berisha sulmoi Dvoranin se po tenton të marrë kompetencat e Presidentit duke i vjedhur kandidaturën e tij. Berisha tha se këto lojëra bëhen për të kapur Gjykatën Kushtetuese duke quajtur çdo veprim të presidentit Meta si “mbrojtje të Kushtetutës.”

“Në këtë takim me presidentin u diskutua gjerësisht për krizën madhore që mafia e Edi Ramës me përpjekjet për të kapur të gjithë sistemin krijoi edhe në organin që me ligj është garant i Kushtetutës së Shqipërisë. Tani është një moment kyç dhe vendimtar për çdo qytetar shqiptar por dua të theksoj se media ka një rol të rëndësishëm. KLP drejtohet nga kunati i ndrikullës së radarëve. Aty kërkohet që të jetë magjistrat dhe jo kunat, por është për t’i shërbyer Edi Ramës. Kush dyshon i bëj vetëm një pyetje, shqiptar apo të huaj, i them se në 320 gjykatës në historinë  30 vjeçare të këtij vendi ka shkelur në mbledhjet partiake të PS, ai është vetëm një, Ardian Dvorani. Reforma dhe integrimi është bllokuar dy vite me parë. E mbajtën peng deri sa nxorën Dvoranin në krye. Ligji e përcakton se për çdo vend duhet të ketë tre kandidatura, por çfarë bëri kapo-mafia që shndërron KED-in në një shpellë të vërtetë mafie, sjell në vend të 12 kandidaturave vetëm 4 dhe këta i ndanë 3 nga 3 duke i përsëritur 3 herë në lista. Kam qenë unë që kam propozuar një gjykatë me skemën 3-3-3, pasi është më e pavarur se kur i emëron vetëm njëri. Tani o burra ti marrim presidentit kandidaturën. Thonë se presidenti kërkon të kapë gjykatën se është vetë në gjykim, por Komisioni i Venecias shpreh të kundërtën; se parlamenti duke vendosur presidentin në hetim do të bëjë gjithçka për të kapur gjykatën. Shumica po bën çdo gjë për të kapur Kushtetuesen, presidenti po bën gjithçka për ta mbrojtur” tha Berisha.

Skip to toolbar