Bota një vend i bukur! 16 imazhe të jashtëzakonshme që tregojnë se si dukej toka gjatë 2023-shit

BOTA


Nga bombardimet e Izraelit të Gazës pas sulmeve të Hamasit më 7 tetor, deri te vazhdimi i luftës në Ukrainë dhe disa fatkeqësi natyrore, bota ka regjistruar disa momente kyçe. Sikur shkalla e këtyre ngjarjeve të mos ishte mjaft e qartë, shumë prej tyre janë kapur edhe nga hapësira.

Sky News ka zgjedhur disa nga imazhet më të habitshme, por mos u shqetësoni, ato nuk janë të gjitha lajme të këqija.


Bombardimi i Ukrainës nga Rusia.

Kjo foto është marrë mbi qytetet e mbuluara me borë të Soledar dhe Bakhmut në Ukrainën lindore më 10 janar, duke treguar krateret e bombave të shpërndara në të gjithë zonën – duke përfshirë rreth një shkolle të shkatërruar.

Palestinezët u detyruan të ikin

Civilët në Gaza janë paralajmëruar nga Izraeli gjatë gjithë luftës së tij me Hamasin që të evakuohen për të shmangur bombat, dhe ky imazh nga 17 nëntori tregon një turmë të madhe të mbledhur përgjatë rrugës Salah al Deen në veri, duke u përpjekur të largohen nga jugu.

Turqia u copëtua nga tërmeti

Një tërmet me magnitudë 7.8 shkatërroi pjesë të Turqisë dhe Sirisë më 6 shkurt. Kjo pamje nga dita pasardhëse tregon këputjen e vijës së thyerjes nëpër një fushë në qytetin e Altinuzum, duke prerë një cep të një ndërtese.

Ajsberg

Ajsbergu më i madh në botë, i quajtur A23a, u arratis nga pjesa e akullit Filchner-Ronne në Antarktidën Perëndimore në vitin 1986 dhe katër dekada më vonë po nxirret nga deti Weddel dhe pritet të përfundojë në Atlantikun e Jugut. Kjo fotografi satelitore e ESA-s u shkrep më 26 nëntor.

Vendi i mrekullive të dimrit

Në një notë më të lehtë, por të përshtatshme dimërore, kjo skenë e mrekullueshme piktoreske është nga një festival ndërkombëtar i skulpturave të akullit dhe borës në Harbin, Kinë , i filmuar më 3 janar.

 Nevojë për shpejtësi

Australia priti Avalon Airshow-in e saj dyvjetor këtë vit dhe Maxar kapi momentin kur ekipi i “Black Eagles” i Koresë së Jugut u ngjit së bashku më 5 mars

Bukur në rozë

Nga shumë arsye për të vizituar Japoninë, sezoni i lulëzimit të qershisë në vend është pikërisht atje. Kjo foto e bukur e Kalasë Takada është bërë më 3 prill.

Kërkoni për Titanin

Më 23 qershor, një ditë pasi kërkimi për nëndetësen Titan përfundoi me fragmente të gjetura në fundin e oqeanit, Maxar kapi këtë foto të tre anijeve të përfshira në operacion.

Ciaran godet në MB

Britania u përfshi në këtë listë falë kësaj fotografie të NASA-s të stuhisë Ciaran, e cila solli erëra me shpejtësi 85 milje në orë dhe përmbytje në Anglinë jugore dhe shkaktoi kërdi në Ishujt Channel.

“Ferri” Hawai

Ky imazh i keq është një foto natën e Hawait nga 7 qershori, duke treguar llavë që rrjedh pas shpërthimit të vullkanit tepër aktiv të ishullit Kilauea.

Ishujt e zjarrit

Zjarret shpërthyen në ishujt grekë të Rodos dhe Korfuzit gjatë muajve të verës. Ky imazh me rreze infra të kuqe të 24 korrikut tregon një zonë të djegur pranë Gennadit në Rodos, me bimësi të djegur të hijezuar në të zezë.

Zemërimi i Idalia

Florida u godit nga uragani Idalia gjatë verës, i cili la qindra mijëra shtëpi pa energji dhe disa të përmbytura plotësisht. Ky imazh e tregon atë duke përfshirë shtetin më 30 gusht.

Fuqia ushtarake e Koresë së Veriut

75-vjetori i Ushtrisë Popullore Koreane u shënua me një paradë në Phenian më 9 shtator, me mijëra të mbledhur në sheshin Kim II Sung ndërsa lëshimet e raketave u shfaqën.

Konflikti në Sudan

Sudani është përfshirë nga një luftë e dhunshme për pushtet këtë vit pasi luftimet mes fraksioneve rivale të ushtrisë së vendit shpërthyen në pranverë. Ky imazh nga 17 prilli tregon avionë të shkatërruar në aeroportin kryesor të Khartoum.

Nisja më e madhe e SpaceX

SpaceX i Elon Musk u përpoq dy herë të lëshonte Starship, raketën më të fuqishme në botë, këtë vit, por nuk arriti shumë në asnjërën rast. Ky imazh i 17 nëntorit është para përpjekjes së dytë në Teksasin jugor.

Vjeshtë në Quebec

Do ta përmbyllim këtë përshkrim, me një shënim më të bukur (dhe një pretendent për t’u bërë sfondi juaj i ri i desktopit) me këtë pamje të lavdishme të vjeshtës në provincën e Quebec të Kanadasë – veçanërisht Lac-Nilgaut – më 27 shtator.

 Bota mund të jetë ende mjaft e bukur!
Skip to toolbar