“Çlirohet” Vojo Kushi por banorët përplasen me bashkinë

Më të fundit


Policia së bashku me INUV është paraqitur me fadroma mbrëmjen e së mërkurës për të prishur disa dyqane në zonë e Selvisë në Tiranë. Ky vendim është kundërshtuar nga pronarët e dyqaneve duke u ngujuar brenda tij për të mos lejuar prishjen.

Sipas banorëve ato nuk janë njoftuar me asnjë shkresë për vendim e prishjes dhe thonë se objekti është privatizuar në vitet 90.


“Është veprim antiligjor, jemi me certifikata pronësie. Bashkia nuk ka sjellë asnjë shkresë a vendim prishjeje. E kemi privatizuar në vitet 90 ndërsa më vonë me leje bashkie e kemi rikonstruktuar konform ligjeve. Lajmin e prishjes e kemi mësuar nga subjektet që ia kemi lënë me qera. Jemi pronarë të ligjshëm nuk dimë ku të ankohemi” – janë shprehur pronarët.

Në lidhje me ngjarje ka pasur një reagim edhe nga ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ku me një postim në Facebook shkruan se Veliaj iu ka dërguar befasisht fadromat pronarëve duke mos i lajmëruar as me gojë dhe as me shkrim.

Tek Selvia, në mes të Tiranës, në pikun e qarkulimit të mjeteve dhe njerëzve, në pronën e tyre, në besen e shtetit që i…

Gepostet von Jorida Tabaku am Mittwoch, 29. Mai 2019

Ndërsa kryebashkiaku Veliaj ka vlerësuar aksionin e policisë duke e cilësuar si një “çlirim” të bustit “Vojo Kushi” nga llotot dhe ish bingot që i kishin hipur sipër.

“Pas Ali Demit, nis çlirimi i Vojo Kushit! Nuk mjaftoi ish-bingo, por ja hipën sipër Vojos, si ai tankut, me kat pa leje e me grykësi që as fashizmi s’e kish! Ta dinte Vojo që do bëhej kurban për llotot e deputetëve të rënë vafti, do e kish menduar dy herë atë punën e tankut.”
Skip to toolbar