Mbytet anija me 33 turistë, 7 të vdekur, 19 të zhdukur

AKTUALITET


Të paktën shtatë vetë kanë vdekur dhe 19 janë zhdukur pasi një varkë është mbytur në lumin Danub në kryeqytetin hungarez Budapest, raporton BBC.

Tridhjetë e tre vetë, kryesisht turistë nga Koreja e Jugut, ishin në bordin e anijes kur u godit nga një anije tjetër ndërsa u ankorua.


Incidenti ndodhi të mërkurën rreth orës 22:00 të orës lokale.

Lumi Danub, shumë i preferuar për për turistët, ka shtuar sasinë e ujit për shkak të reshjeve të mëdha, duke shkaktuar rryma të forta.

Anija që u mbyt u identifikua si m emrin “Hableany”, ose Mermaid. Anija kishte dy kuverta dhe një kapacitet prej 45 personash për udhëtime.

Ministria e jashtme e Koresë së Jugut konfirmoi se 19 koreanë humbën dhe thanë se qeveria kishte planifikuar të dërgonte një ekip të zyrtarëve në Hungari.

Duke folur në një konferencë për shtyp në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, një zëdhënës i agjencisë së udhëtimit pas turneut të grupit, Lee Sang-moo, tha se të paktën një fëmijë ishte ndër të zhdukurit.
Skip to toolbar