Drejtonte organizatën kriminale, arrestohet ish-lojtari i Real Madird

LA LIGA


Akuzat për “trukim ndeshjes” në La Liga dhe La Liga 2, ka bërë që të vihen në prangat e policisë spanjolle anëtarët e një grupi të strukturuar kriminal. Lajmin e kanë dhënë mediat spanjolle të parat dhe më pas ato ndërkombëtare, ndërsa ngjarjet vijojnë të jenë në zhvillim.

Sipas asaj që raporton BBC, policia spanjolle kë bërë një numër të konsiderueshëm arrestimesh, pas një hetimi të kryer për trukim ndeshjesh. “Veprimet e policisë vijnë pas ankesave për trupimin e mundshëm të ndeshjeve gjatë majit të vitit 2018”, është shprehur një zëdhënës i La Liga, citon BBC.


“Gjatë vitit 2018/19 La Liga ka raportuar tetë ankesa pranë komisionarit të përgjithshëm të policisë gjyqësore për aktet e dyshuara që lidhen me caktimin e ndeshjeve”, thuhet në një deklaratë të La Liga.

Sakq, sipas “El Periodico”, ndër personat e arrestuar janë dhe disa lojtarë të njohur. “Sipas burimeve të policisë janë arrestuar disa futbollistë në këtë operacion, duke përfshirë ish-lojtarin e Real Madridit, Raul Bravo, që mendohet se udhëhiqte organizatën”.

“Borjan Fernadez nga Real Valladolid, Carlos Aranda ish-lojtar i disa ekipeve në La Liga, Samuel Saiz Alonso lojtar i Getafe dhe Ingio Lopez Montana i Deportivo de La Coruna. Agustin Lasaosa president i Sociedad Deportivo Guesca dhe Juan Carlos Galindo Lanuza, mjeku i ekipit, gjithashtu është vënë në prangat e policisë”, shkruan media spanjolle.
Skip to toolbar