Edy Reja: Më bindi Edi Rama, më telefonoi dhe erdhi në hotel!

KOMBËTARE


Edy Reja u bë trajner i kombëtares shqiptare pas largimit të Christian Panuccit. Trajneri 74-vjeçar italian nuk e pranoi që në fillim stolin kuqezi, pasi u deshën negociata të vazhdueshme për të bindur atë. Por, këtë të premte, në një intervistë për “Corriere dello Sport”, Reja ka zbuluar për herë të parë se nuk ishte vetëm Presidenti i FSHF Armand Duka që e bindi. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, sipas Edy Reja, ka qenë një tjetër njeri që e ka bindur të vinte në Shqipëri, për të vijuar punën e lënë përgjysmë nga Christian Panucci.

Presidenti Duka më telefonoi dhe më pyeti për plane duke më thënë se isha i nevojshëm nëse do të isha i lirë. Biseduam për këtë, dhe pashë ndeshjen me Turqinë. Unë shkova rastësisht, më duhej të shkruaja disa raporte në lidhje me futbollistët që po ndiqeshin nga Napoli dhe Atalanta. Më telefonoi gjithashtu edhe kryeministri Edi Rama. E takova atë në hotelin tim pranë “Ponte Milvio”-s, ai erdhi për të parë Lacion, është tifoz i madh i Juventusit. Më kishte thirrur që të më bindte”, ka thënë ndër të tjera Edy Reja.


Më tej ai ka folur edhe për avneturën me kombëtaren tonë, duke deklaruar se “këtu në Shqipëri ka një pasion të jashtëzakonshëm për futbollin”, ndërsa ka shtuar “Njerëzin e duan ekipin kombëtar dhe lojtarët. Kjo afërsi më jep energji. Ishte ajo që kisha nevojë. Mendoj se gjithçka po shkon mirë. Vështirësia kryesore e trajnerit, përveç njohjes së karakteristikave të lojtarëve është krijimi identitetit unik”, ka thënë Reja.
Skip to toolbar