Ende asnjë zgjidhje për krizën, Palmen mbyll takimet me opozitën

Më të fundit


Zv/ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer ka përfunduar takimet e tij të veçanta me krerët e partive opozitare në vend, atë të PD-së, Lulzim Basha dhe atë të LSI-së, Monika Kryemadhi.

Pas përfundimit të takimit me Bashën, kreu i demokratëve reagoi me një status në Twitter duke e cilësuar takimin si tepër konstruktiv.


“Bisedë e hapur dhe konstruktive me Matthew Palmer mbi situatën: mungesën e Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës se Larte, pandëshkueshmëria, krimi, korrupsioni dhe kriza politike. Përkushtim i përbashkët për demokraci, shtetin e se drejtës dhe mirëqeverisjen si rruga e vetme për stabilitet dhe Shqipërinë në BE.”- shkruan Basha.

Ndërsa pas takimit me Palmer, Kryetarja e LSI-së, Kryemadhi i është përgjigjur interesimi të gazetarëve se në takim “u shprehen këndvështrimet tona, që sigurisht përputhen për sa i përket raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit për luftën kundër korrupsionit, për kapjen e shtetit, për të gjithë problemet e tjera. Është shumë e rëndësishme vazhdimi i mëtejshëm për zgjidhjen përfundimtare dhe për t’i dhënë fund tranzicionit shqiptar.”

Ndërsa për zgjidhjen e krizës politike në vend, Kryemadhi tha se “kjo nuk zgjidhet nga Palmer, por do t’i zgjidhin shqiptarët vetëm me njëri-tjetrin”.
Skip to toolbar