Finalja e FA Cup, sot zbatohet rregulli që futet në historinë e futbollit!

SPORT


Sonte në mbrëmje do të luhet ndeshja finale e FA Cup, një nga tre trofet më të rëndësishëm të futbollit në Angli.  Në këtë finale do të përballet Manchester City dhe Watford, dy ekipe që kanë diferenca të mëdha mes tyre.

Kampionët në fuqi të Premier League do të synonë të marrin një tjetër trofe të rëndësishëm sonte, duke kompletuar “tripletën” e trofeve në ishull. Megjithatë, gjithçka mund të ndodh, teksa festa e sotme do të jetë ndryshe nga të tjerat.


Pak javë më parë, Federata Angleze e Futbollit vendosi një rregull të ri për ekipet që fitojnë një trofe të rëndësishëm. Gjatë momentit që do të grihet lart trofeu nga kapiteni i skuadrës, nuk do të përdoret shampanjë për të festuar.

Federata Angleze e Futbollit ka vendosur që ky rregull të zbatohet duke pasur më shumë respekt për lojtarët myslimanë, që nuk konsumojnë alokol. Do të jetë finalja e sotme e cila do të ndryshojë historinë e festës së ekipit fitues të një trofeu në futbollin anglez.

Sezonin e ardhshëm është menduar që festat të organizohen të gjitha me pije dhe spumante, që nuk kanë përmbajtje alkoli. Në Angli, sipas mediave ka ndodhur shpesh që lojtarët e besimit islam, kanë shmangur festat e fitores së trofeve me ekipet e tyre.
Skip to toolbar