Sot finalja e FA Cup, City kërkon të futet në histori!

SPORT


Sonte në mbrëmje do të zhvillohet finalja e FC Cup në Angli, ku Manchester City do të përballhet me Watford. Skuadra e Pep Guardiolës do të synojë të vendos një rekord historik, duke fituar “tripletën” e trofeve në ishull.

Pas suksesit në kampionat, ku City u shpall kampion i Anglisë me vetëm një pikë më shumë se Liverpool dhe fitoren e Kupës së Ligës, Pep Guardiola do të synojë edhe trofeun e FC Cup.


Wtford do të tentojë ta ndal Manchester Cityn sonte në mbrëmje, duke i dhënë mudësinë skuadrës së Pep Guardiolës të shijojë fitoren e dy trofeve të tjerë. Nëse City nuk fiton FA Cup sonte, ekipi i Guardiolës do të bëhej skuadra e katërt që fiton dy garat kryesore të futbollit në Angli në një sezon.

Kjo do të ndodhte pas Arsenalit, që fitoi në sezonin 1992-93, Liverpool në 2000-01 dhe Chelsea në 2006-07.

“Nëse fitojmë nesër, sezoni është i jashtëzakonshëm”, ka thënë Guardiola në konferencën për shtyp. “Nëse nuk mendojmë se ka qenë i jashtëzakonshëm, edhe po të kishim humbur Premierligën me një pikë, përpjekja do të ishte e njëjtë”.

“Lojtarët e mi ka pasur shumë mbështetje nga tifozët tanë. Do të ishte e pabesueshme nëse do të fitonim katër tituj në një sezon. Është një finale dhe shpresojmë se që ne të festojmë”, ka thënë ndër të tjera një ditë më parë në konferencën për shtyp trajnerin i Cityt.
Skip to toolbar