Finlanda i jep SHBA-së qasje në bazat e saj ushtarake, reagon Rusia

BOTA


Rusia do t’i përgjigjet vendimit të Finlandës për t’i dhënë Shteteve të Bashkuara qasje në bazat e saj ushtarake, tha të mërkurën një zëdhënës i ministrisë së Jashtme ruse.

“Mund të konfirmoj vetëm se Rusia nuk do të lërë pa përgjigje ngritjen ushtarake të NATO-s në kufirin tonë, e cila kërcënon sigurinë e Federatës Ruse”, tha zëdhënësi Andrei Nastasin.

“Ne gjithashtu do të ndërmarrim masat e nevojshme, duke përfshirë të natyrës ushtarako-teknike, për t’iu kundërvënë vendimeve agresive të Finlandës, si dhe aleatëve të saj të NATO-s”, shtoi ai.Parlamenti finlandez miratoi të hënën një marrëveshje bashkëpunimi për mbrojtjen me Shtetet e Bashkuara, e cila u nënshkrua në dhjetor 2023.Skip to toolbar