Fitorja me Çekinë, trajneri Challandes: Ishim të jashtëzakonshëm

KOSOVA


Kosova fitoi ndaj Republikës Çeke 2-1, duke u ngjitur në krye të Grupit A me 8 pikë, për kualifikueset e euro 2020. Pas ndeshjes, trajneri i Kosovës, Bernard Challandes, ka folur në konferencën për shtyp, duke u shprehur i kënaqur me lojën e skuadrës së tij.  “Ishte stabiliteti i duhur, kemi parë një skuadër të jashtëzkonshme dhe kishim një kundërshtar shumë të mirë përballë. Duhet të jemi krenarë se kemi punuar shumë për këtë ndeshje, kemi luftuar, kemi parë mbrojtësit që larguar raste nga vija, kemi kërkuar të shënojmë”, tha Challandes.


Pa Rashicën në fushë, Challandes u shpreh se skuadra reagoi në grup, ndërsa tregon se kundërshtari ishte i fortë. “Unë nuk flas për një skuadër të dytë. Ne kemi lojtarë që mund të luajnë në mesfushë apo në sulm. Nëse na mungojnë një dy ose tre lojtarë, skuadra jep reagimin si skuadër. Problemi ishte kundërshtari i fortë, ne mundoheshim të mbanim topin, por në momentin që topi humbej ne duhej të mbroheshim dhe vetë të mbroheshim. Kundërshtari ishte kualitativ dhe ne duhet të mbroheshim”, ka thënë trajneri austriak.

Në fund ai ka folur dhe për problemet në skuadër, duke treguar se pavarësisht fitores, ekipi pati disa luhatje në aspektin individual. “Përdorëm situatën dhe e kuptova këtë situatë, ndryshova disa pozicione dhe kam thënë se vetëm një ndeshje kolektive mund të na shpëtoj. E di situatën dhe e kam pranuar këtë situatë, dikush e humbi përqëndrimin dhe dikush luajti më shumë. Normalisht ata kanë lojtarë të gjatë, kemi parë se si u shënua goli i tyre. Dy tre prekje dhe supergol, Por, ne me lojtarët tanë treguam që ditëm të përballëshim”, ka thënë trajneri i Kosovës