Francë, e djathta ekstreme e Marine Le Pen fiton raundin e parë të zgjedhjeve

BOTA


Partia e ekstremit të djathtë Tubimi Kombëtar (RN) dhe aleatët e saj arritën 33% të votave popullore kombëtare në raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare, tha ministria e Brendshme.

Aleanca e majtë Fronti i Ri Popullor (NFP) doli në vendin e dytë me 28% ndërsa koalicioni qendror i Presidentit Emmanuel Macron Together arriti 20%, tha ministria.

Rezultati shënon herën e parë që RN ka fituar më shumë se 20% të votave në zgjedhjet parlamentare dhe e vendos partinë në mundësitë e formimit të qeverisë së parë ndonjëherë të ekstremit të djathtë të vendit.

Megjithatë, rezultatet përfundimtare dhe përbërja e saktë e parlamentit me 577 vende nuk janë të sigurta dhe shanset e RN për të fituar pushtetin do të varen nga marrëveshja politike e bërë nga rivalët e saj gjatë ditëve në vijim, përpara raundit të dytë të së dielës.

Në të kaluarën, partitë tradicionale të krahut të djathtë dhe të majtë kanë arritur marrëveshje për të hequr kandidatët nga balotazhi për të shmangur ndarjen e votave kundër RN. Por strategjia taktike e votimit e njohur si “fronti republikan” për të bllokuar RN është më pak e sigurt se kurrë.

Udhëheqësi i NFP, Jean-Luc Mélenchon, tha se aleanca e majtë do të tërhiqte të gjithë kandidatët e saj që dolën të tretët në raundin e parë, duke thënë: “Udhëzuesi ynë është i thjeshtë dhe i qartë: asnjë votë më shumë për Tubimin Kombëtar”.

Në një deklaratë me shkrim, Macron u bëri thirrje votuesve të mblidhen pas kandidatëve që janë “qartësisht republikanë dhe demokratë”.

Bazuar në deklaratat e tij të fundit, ndërsa kjo do të përfshinte kandidatët që përfaqësonin partitë e majta më të moderuara të NFP, do të përjashtonte kandidatët nga France Unbowed e Mélenchon.

Emmanuel Macron thirri këto zgjedhje pas fitores së “RN” Tubimi Kombëtar në zgjedhjet evropiane

Pjesëmarrja ishte më e larta për një raund të parë parlamentar që nga viti 1997, duke reflektuar natyrën kryesore të një votimi që erdhi pas një fushate të shpejtë prej gati tri javësh.Skip to toolbar