Gjenden pas 80 vjetësh rrënoja e nëndetëses amerikane

BOTA


Mbetjet e një nëndetëse të marinës amerikane që fundosi shumicën e anijeve luftarake japoneze gjatë Luftës së Dytë Botërore janë gjetur në Detin e Kinës Jugore, rreth 80 vjet pasi u fundos nga forcat armike.

“USS Harder” ishte vendosur në një thellësi prej 914 metrash larg ishullit verior të Luzonit në Filipine.


“Harder” u fundos në aksion më 29 gusht 1944, së bashku me ekuipazhin e saj prej 79 personash.

Sipas BBC, në një nga fluturimet e fundit luftarake, kjo anije fundosi tre destrojerë japonezë dhe dëmtoi rëndë dy të tjerë në katër ditë.

Kjo i detyroi japonezët të ndryshonin planet e tyre të betejës dhe të vononin forcën e tyre transportuese, duke kontribuar në humbjen e tyre.

Kujtojmë në vitin 2015, miliarderi amerikan Paul Allen gjeti rrënojat e Musashi, një nga dy luftanijet më të mëdha japoneze të ndërtuara ndonjëherë, në Detin Sibuyan të Filipineve.
Skip to toolbar