Dje humbi zgjedhjet parlamentare, sot përfundoi në burg

BOTA


Kryetari i Partisë Social Demokratike të Rumanisë, njëherazi kryetar i Dhomës së Ulët të Parlamentit rumun, Liviu Dragnea është dënuar me 3 vjet e 6 muaj burg nga Gjykata e Lartë e Rumanisë. Drangea akuzohet për korrupsion, ndërsa më herët ai ka pasur akuza edhe për manipulimin e votave.

Për rastin konkrete, Liviu Dragnea akuzohet për punsime nepotike në administratën publike të dy anëtarëve të partisë së tij. Vendimi i sotëm për dënimin e politikanit më të fuqishëm në Rumani është përfundimtar, ndërsa Dragnea pritet të burgoset brenda 24 orësh.


Partia e drejtuar nga Liviu Dragnea, vetëm një ditë më parë pësoi një goditje të rëndë, pasi dështoi në zgjedhjet për Parlamentin Evropian.

Ndërsa sot ka ardhur dhe goditja e dytë për kreun e Social Demokratëve të Rumanisë, që ka marrë dënimin me burgim nga gjykata. Rumania renditet një nga anëtarët më të korruptuar të BE-së nga Transparency International.
Skip to toolbar