Kim Jong Un do takohet me presidentit Putin

Më të fundit


Presidenti rus, Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un do të takohen në Rusi gjatë këtij muaji. Njoftimi për takimin mes dy liderëve u dha nga Kremlini, por nuk dha asnjë detaj tjetër.

Takimi mes aleatëve të Luftës së Ftohtë vjen në një moment delikat në negociatat bërthamore midis Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, të cilat kanë ngecur që kur raundi i fundit i bisedimeve nuk arriti në asnjë marrëveshje.

Koreja e Veriut po kërkon më pak sanksione në shkëmbim të denuklearizimit, ndërsa SHBA ka kërkuar prova më të mëdha se vendi është i përgatitur për të reduktuar arsenalin e saj bërthamor. Mosmarrëveshja besohet të jetë arsyeja kryesore që bisedimet e raundit të dytë përfunduan pa marrëveshje.Skip to toolbar