Kush e furnizoi opozitën me bomba molotov?

AKTUALITET


Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka deklaruar se bombat molotov të përdorur nga opozita në protestat e saj janë financuar dhe transportuar nga një rrjet i organizuar. Lleshaj ishte mbrëmë i ftuar në emisionin Java në RTSH, ku bëri të ditur se policia është duke hetuar se ku i gjeti opozita bombat molotov. Ai tha se asnjë nga protestuesit e arrestuar nuk ka pranuar se di t’i ndërtojë këto bomba.

“Kam bërë disa sondazhe me drejtuesit e policisë. I kam pyetur kush nga ata dinte të bënte molotov dhe asnjëri nuk më tha që dinte. Tani kush nga protestuesit e thjeshtë mund të bëjë molotov? Molotovi është organizuar në mënyrë të drejtpërdrejtë. Është financuar dhe transportuar në mënyrë të organizuar. Di që policia ka nisur hetime për personat që i kanë krijuar dhe transportuar”, u shpreh Sandër Lleshaj.


Bombat molotov u përdorën gjatë protestës së 11 majit, ku mbetën të plagosur të paktën 11 efektivë.
Skip to toolbar