Lippi rikthehet trajner, merr drejtimin e kombëtares së Kinës!

Më të fundit


Mediat kineze raportojnë se Marcello Lippi do të rikthehet si trajner i ekipit kombëtar të Kinës, pas dorëheqjes së Fabio Cannavaros, nga posti i trajnerit të përkohshëm të ekipit përfaqësues të Kinës.

Mediat raportojnë se negociatat mes Lippit dhe Federatës Kineze të Futbollit kanë shkuar mirë, teksa të dyja palët kanë rënë dakord për nisjen e bashkëpunimit.


Fabio Cannavaro dha dorëheqjen nga ekipi kinez, pas dy humbjeve radhazi në dy ndeshjet e fundit që ai e drejtoi këtë kombëtare, ku Kina u mund nga Tailanda dhe Uzbekistani.

“Me respektin e duhur për Kinën si një vend i madh, mendoj se është e nevojshme të shpallë vendimin tim për të hequr dorë nga pozita ime si trajner i ekipit kombëtar të Kinës”, shkruante ndër të tjera Cannavaro, i cili drjeton aktualisht ekipin e Guangzhou në Superligën e Kinës.

View this post on Instagram

🇮🇹. Per rispetto del paese che da alcuni anni mi ospita sento il dovere di comunicare la rinuncia all’incarico di allenatore della nazionale cinese di Calcio. Voglio ringraziare il Guangzhou Evergrande e la federazione cinese per aver pensato a me come allenatore delle due squadre più importanti del paese; ma il doppio incarico mi porterebbe via troppo tempo dalla mia famiglia. Oltre un mese fa ho comunicato al mio Club la mia intenzione di dedicarmi solo alla mia squadra e ai miei giocatori Spero che continuando ad allenare solo il Guangzhou Evergrande potrò comunque contribuire alla crescita dei giovani calciatori cinesi, lavorando giorno dopo giorno con passione e professionalità. Un grande in bocca al lupo alla Nazionale Cinese per le qualificazioni a Qatar 2022. Ancora grazie a tutti……. 🇬🇧 Out of respect for the country that has been hosting me for some years, I feel the duty to communicate that I have renounced my position as Head Coach of the Chinese National Footbal Team. I wish to sincerely thank Guangzhou Evergrande Football Club and the Chinese Football Association for having offered me the position of the Head Coach of the two most important football teams in the country; however this double assignment would take me away from my family for too long. More than one month ago I informed my Club about my intention to dedicate my self exclusively to my squad and my players. By maintaining only the position as Head Coach of Guangzhou Evergrande, I hope to contribute to the growth of young Chinese football players, working every day with passion and professionalism . I wish the Chinese National Team all the best for the qualifications to the Qatar 2022 FIFA World Cup. Thanks again to everybody.

A post shared by Fabio Cannavaro (@fabiocannavaroofficial) on
Skip to toolbar