Meta dakord me Ramën: Kriza politike dëmton turizmin

POLITIKË


Presidenti Ilir Meta tha sot nga Skrapari se kriza politike në vend po sjell pasoja negative në ekonomi dhe në turizëm. Pikërisht të njejtën gjë tha dje në konferencën për shtyp për mediat edhe kryeministri Rama, i cili tha se protestat e dhushme të opozitës po plagosin imazhin e Shqipërisë në botë. Duket se të paktën në një pikë Rama e Meta janë dakord.

“Me urimin për një sezon të mbarë e të suksesshëm turistik, jam i bindur se Skrapari, falë atraksioneve të jashtëzakonshme që ofron, mikpritjen, traditat e kulinarinë e veçantë, shumë shpejt do të jetë një nga destinacionet më të rëndësishme turistike në të gjithë rajonin!


Por për fat të keq, kriza politike ku ndodhet vendi, po sjell pasoja tepër të rënda edhe në ekonomi. Efektet e para kanë filluar të ndihen në turizëm dhe operatorët e cilësojnë situatën dramatike.

Edhe për këtë arsye ia vlen të reflektohet urgjentisht, përndryshe do të goditet rëndë turizmi dhe gjithë familjet shqiptare që mbështesin mirëqenien e tyre në këtë sektor kyç të ekonomisë tonë.”, shkruan Meta.
Skip to toolbar