Meta takon Limajn: Kosova i ka përmbushur kriteret për heqjen e vizave

KOSOVA


Presidenti Ilir Meta ka pritur sot në një takim zëvendës kryeministrin e Kosovës Fatmir Limajn me të cilin ka biseduar për forcimin e bashkëpunimit midis dy vendeve. Presidenti Meta shkruan se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret dhe meriton heqjen e vizave për në BE.

“Takim i përzemërt me Zv/Kryeministrin e Kosovës, z.Fatmir Limaj, i cili më njohu me dakordësinë e arritur dje ndërmjet dy qeverive për zbatimin e një sërë marrëveshjesh që do ta forcojnë më tej bashkëpunimin midis vendeve tona.


Vlerësuam mbarëvajtjen e zgjedhjeve të pjesshme vendore të zhvilluara së fundmi në Kosovë.

Kosova e ka merituar prej kohësh heqjen e regjimit të vizave me Bashkimin Europian, duke i përmbushur tërësisht të gjitha kriteret.

Forcimi i mëtejshëm i partneritetit të Kosovës me SHBA dhe BE, garanton integrimin euroatlantik të saj dhe konsolidon sigurinë në rajonin tonë”, shkruan Meta.
Skip to toolbar