Nations League, tripleta e Ronaldos kualifikon Portugalinë në finale

SPORT


Portugali avancon më tej në finalen e Nations League pasi ka mundur Zvicrën me rezultatin 3-1 në Grupin A.

Cristiano Ronaldo kaloi skuadrën portugeze në avantazh në minutën e 25, duke bërë që pjesa e parë të mbyllej me këtë rezultat.


Mirëpo Zvicra rikthehet më agresive me nisjen e pushimit të pjesës së dytë, duke fituar një penallti në minutën e 57`.

Rodriguez nuk gaboi nga gjuajtja e njëmbëdhjetë metërshit, duke vendosur barazpeshën në fushë, por që do të mbetej e përkohshme.

Për të rikthyer Portugalinë në avantazh mendon përsëri CR7, që në minutën e 88` duke shënuar golin e dytë personal dhe të dytin për skuadrën e tij.

Mirëpo Ronaldo nuk ndalet me kaq, pasi dy minuta më vonë, kur po luhej minuta e fundit e takimit, ai shënon dhe golin e tretë për Portugalinë, duke vulosur fitoren e ekipit të tij, që avancon në fazën tjetër.

Portugali do të përballet në finale me fituesen e çiftit Hollandë-Angli që do të luhet të enjten në mbrëmje.
Skip to toolbar