Messi fiton për të gjashtën herë Këpucën e Artë, si askush më parë!

LA LIGA


Barcelona u shpall përsëri kampione e Spanjës, duke lënë pas rivalët e përjetshëm të Real Mardid. Ndonëse nuk arriti të shkonte as këtë sezon në finalen e Champions League, ekipi katalanas ka bërë një sezon të shkëlqyer dhe meritën për këtë e ka Lionel Messi.

Ky i fundit ka luajtur një tjetër sezon mbresëlënës me ekipin e tij, duke shënuar 36 gola për Bareclonën. Këto rrjeta i kanë dhënë Lionel Messit për herë të tretë Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë në Europë, duke lënë pas rivalin e tij të vetëm, Kylian Mbappe, që realizoi vetëm 33 gola.


Kështu Lionel Messi bëhet lojtari i parë në botë që fiton gjashtë herë këpucën e artë në Europë, duke vendosur rekord absolut. Ndjekësi kryesor i argjentinasit është rivali i tij kryesor gjatë gjithë karrierës, Cristiano Ronaldo, i cili e ka fituar katër herë këpucën e artë.

Shënuesit të tjerë të mëdhenj, të cilët kanë nga dy këpuca të arta janë: Eusebio, Gerd Muller, Dudu Georgescu, Fernando Gomes, Ally McCoist, Mario Jardel, Thierry Henry, Diego Forlan dhe shoku aktual i skuadrës i Lionel Messit, Luis Suárez.
Skip to toolbar