Nga Macron tek kreu i OBSH e Mbreti i Marokut, ja liderët që u spiunuan me “Pegasus”

BOTA


Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramafoza dhe Kryeministri Pakistanez Imran Khan gjithashtu ishte pjesë, cituan të dhënat, të cilat përfshijnë diplomatë, udhëheqës ushtarakë dhe politikanë të lartë nga 34 vende.

Kompania izraelite NSO Group, e cila prodhon softuerin “Pegasus”, ka deklaruar se softueri i saj përdoret ekskluzivisht për hetime ligjore, siç është në thelb monitorimi dhe çmontimi i rrjeteve të kriminelëve ose terroristëve.


Shfaqja e një numri në listën që përfshin numrat e zgjedhur nga qeveritë e klientëve të Grupit NSO nuk do të thotë automatikisht se ata kanë qenë viktimë e spiunazhit. NSO këmbëngul se baza e të dhënave “nuk ka asnjë lidhje” me kompaninë.

Gjiganti izraelit tha se Macron nuk ishte “shënjestër” e asnjë prej klientëve të saj, që do të thotë se kompania mohon që ajo ishte zgjedhur për mbikëqyrje me softuerin e saj. Kompania shtoi se fakti që një numër shfaqet në listë nuk është aspak tregues nëse ky numër është zgjedhur për ndjekje duke përdorur softuerin “Pegasus”.

Megjithatë, lista besohet të jetë treguese e individëve të identifikuar si “shënjestra” nga klientët e kompanisë izraelite. Ai përfshin njerëz që u vunë në shënjestër më vonë , sipas një analize të telefonave të tyre.

The Guardian dhe media bashkëpunuese që nxorën në dritë “skandalin Pegasus” kanë identifikuar qeveritë që besohet të jenë përgjegjëse për zgjedhjen e numrave individualë në të dhëna duke ekzaminuar me kujdes modelet e përzgjedhjes.

Lista e politikanëve përfshin:

Presidenti i Afrikës së Jugut, Cyril Ramafoza, i cili duket se është zgjedhur nga Ruanda në 2019.

Presidenti francez, Emanuel Macron , i cili duket se është zgjedhur si një figurë interesi nga Maroku në vitin 2019. Një zyrtar i Elysées tha: “Nëse kjo provohet, është  shumë serioze.

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tentros Antanom Gebregesous, i cili gjithashtu duket se është i interesuar në Marok nga 2019.

Saad Hariri, i cili dha dorëheqjen si kryeministër i Libanit javën e kaluar dhe duket se ishte “shënjestruar” nga Emiratet e Bashkuara Arabe në 2018 dhe 2019.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, i cili duket se është zgjedhur si një “figurë interesi” nga Maroku në 2019, kur ishte kryeministër i Belgjikës.

Mbreti Mohamed VI i Marokut, i cili u zgjodh si kandidat në 2019, me sa duket nga forcat e sigurisë në vendin e tij.

Kryeministri Marok Saaddin Otmani , i cili gjithashtu u zgjodh si një palë e interesuar në 2018 dhe 2019, përsëri ka të ngjarë të jetë nga brenda vendit të tij.

Imran Khan, Kryeministri i Pakistanit , i cili u “zgjodh” nga India në 2019.

Ish Presidenti meksikan Felipe Calderon . Numri i tij u zgjodh në 2016 dhe 2017 nga një “klient” meksikan siç duket në kohën kur gruaja e tij, Margarita Savala po pretendonte zyrën më të lartë në vend.

Robert Mali, diplomat veteran i SHBA-së që ishte kryenegociatori për marrëveshjen SHBA-Iran dhe i cili duket se ka qenë në shënjestër të Marokut në 2019./ abcnews.al
Skip to toolbar