Partizani humb betejën Champions, jo luftën në Europë

CHAMPIONS LEAGUE


Partizani nuk ka mundur të kryejë misionin e pamundur. “Demat” kanë dalë nga  aventura në Champions League pasi janë mundur në transfertë nga Qaragab me rezultatin 2-0. 51` me portë të paprekur ka rezituar skuadra e drejtuar nga Franko Lerda, pasi gjashtë minuta pas nisjes së pjesës së dytë, skuadra kampione e Shqipërisë ka pësuar golin fatal.

Ishte Ozobic që ka shënuar  me kokë pas një asisti perfekt dërguar nga jashtë zone nga Ailton. Ozobic, i gjendur brenda zonës dhe i pambuluar nga mbrojtja e “Demave”, ka mposhtuar Alban Hoxhën me një gjuajtje me kokë. Ndërkohë, loja ka qenë përgjithësisht e mmirë për Partizanin, që pavarësisht se nuk pati shumë kontroll të topit, ishte pothuajse i barabartë me Qarabag në rastet për shënim dhe gjuatjet drejtë portës.


Pas pësimit të golit, trajneri Lerda kryeu të gjitha zëvendësimet, duke forcuar lojën sulmues, por tentativat e të kuqve u mbyllën mjaftë mirë nga lojtarët vendas, të cilët shënuan dhe golin e dytë në fund të takimit, për të vijuar në turin tjetër të Champions League.

Ndërkohë, Partizani pas eleminimit nga Championsi, do të vijojë aventurën në turin e dytë të Europa League. Ndeshja e parë në Tiranë mes Partizanit dhe Qarabag përfundoi 0-0, ndërkohë që skuadra azere vinte si favorite për tu kualifikuar në këtë përballje.
Skip to toolbar