Prokuroria rikthehet në vendin ku u vra Pjerin Xhuvani, rindërtohet skena e krimit

AKTUALITET


Prokuroria e Elbasanit është rikthyer në vendin ku u vra Pjerin Xhuvani –  katër ditë para zgjedhjeve të 25 prillit 2021 – për të rindërtuar skemën e krimit.

Vrasja e gjeti Elbasanin dhe gjithë Shqipërinë, të tronditur pasi pati edhe një sfond elektoral.


Arbër Paplekaj, ish-punonjës i forcave RENEA dhe shoqërues i kandidatit demokrat për deputet në Elbasan, Gazment Bardhi, qëlloi për vdekje Pjerin Xhuvanin, ish-drejtues i Lëvizjes Socialiste për Integrim në Elbasan.

Katër të tjerë u plagosën në ngjarje, ndër të cilat një efektive e forcave “Shqiponja”.

Gjithë Shqipëria i ktheu sytë nga kjo ngjarje e rëndë, duke zhvendosur edhe vëmendjen e fushatës zgjedhore.

Autori u vu nën pranga pak pas ngjarjes, ku është shoqëruar në komisariat. Deklarata e tij, pati qenë se “sulmi ka ndodhur për vetëmbrojtje”.

Mbi 20 persona u shoqëruan drejt komisariatit asokohe. Ndër ta, dy kandidatë demokratë: Gazment Bardhi dhe Luçiano Boçi.

Ndërsa në burg, mbahet ende Paplekaj, në pritje të vendimit përfundimtar nga Gjykata.

Nga ana tjetër, Xhuvani ishte akuzuar nga Parti Demokratike se ishte një ndër organizatorët e përplasjes fizike mes simpatizantëve të PS dhe PD Ditën e Verës të vitit 2021 në Elbasan.
Skip to toolbar