Sulmi terrorist në Moskë, shkon në 12 numri i të arrestuarve

BOTA


Një person i 12-të është arrestuar në lidhje me një masakër me armë zjarri në një sallë koncertesh të mbushur plot në Moskë muajin e kaluar, sipas një vendimi të gjykatës së Moskës.

Dzhumakhon Kurbonov dyshohet se ka siguruar para dhe “mjete telekomunikacioni” të tjerëve të përfshirë në sulm, shkruan Sky News.


Gjykata vendosi sot se ai duhet të qëndrojë në paraburgim të paktën deri më 22 maj. Burri besohet të jetë nga Taxhikistani, sipas raporteve të lajmeve ruse.

Në fund të muajit të kaluar 11 persona, përfshirë katër persona të armatosur, ishin arrestuar në lidhje me incidentin.

Të paktën 133 njerëz vdiqën në sulmin në godinën e qytetit Crocus me kapacitet prej 6,000 banorësh, në periferinë perëndimore të Moskës, Krasnogorsk, duke e bërë atë sulmin e dytë terrorist të vetëm më vdekjeprurës në historinë e Rusisë./abcnews.al
Skip to toolbar