Putin betohet si president i Rusisë për herë të pestë

BOTA


Presidenti rus Vladimir Putin u betua për një mandat të ri gjashtëvjeçar të martën në një ceremoni që u bojkotua nga SHBA dhe një numër vendesh të tjera perëndimore për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë.

Putin, i cili ka mbajtur pushtetin si president ose kryeministër që nga viti 1999, fillon mandatin e tij të ri më shumë se dy vjet pasi dërgoi dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë, ku forcat ruse po kërkojnë avancim.


Në moshën 71-vjeçare, Putin dominon peizazhin e brendshëm politik. Në skenën ndërkombëtare, ai është në një konfrontim me vendet perëndimore, të cilat i akuzon se përdorin Ukrainën si një mjet për të provuar ta mposhtin dhe copëtojnë Rusinë. Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore qëndruan larg ceremonisë së inaugurimit të së martës.

“Jo, ne nuk do të kemi një përfaqësues në inaugurimin e tij,” tha të hënën Matthew Miller, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA. “Ne sigurisht që nuk i konsideruam ato zgjedhje të lira dhe të ndershme, por ai është presidenti i Rusisë dhe do të vazhdojë në atë cilësi.”

Britania, Kanadaja dhe shumica e vendeve të Bashkimit Evropian vendosën gjithashtu të bojkotojnë betimin, por Franca tha se do të dërgonte ambasadorin e saj.

Putini në mars fitoi një fitore dërrmuese në një zgjedhje të kontrolluar fort, ku dy kandidatë kundër luftës u ndaluan për arsye teknike. Kundërshtari i tij më i njohur, Alexei Navalny, vdiq papritur teksa ndodhej në një burg të Arktikut një muaj më parë, dhe kritikë të tjerë janë në burg ose janë detyruar të ikin jashtë vendit.
Skip to toolbar