Rennes fiton Kupën e Francës, shkurorëzohet PSG-ja

Më të fundit


Milionat e Paris Saint-Germain nuk vlejnë, Kupa e Francës shtegëton larg kryeqytetit. Rennes i ka dhënë fund dominimit katër vite radhazi të PSG-së, duke i rrëmbyer trofeun e kupës mbrëmjen e së shtunës.

Një ndeshje e çmendur ajo e luajtur në “San Deni”, me Rennes që e merioti trofeun pasi ka përmbysur avantazhin 2-0 të kryeqytetasve.


Dani Alvesh dhe Neymar, ky i fundit i rikthyer nga dëmtimi, kanë kaluar në avantazh fillimisht PSG-në pas 21 minutash lojë. Kimpembe realizon një autogol dhe ngushton shifrat në 2-1, pesë minuta para mbylljes së pjesës së parë.

Rennes ka shënuar edhe golin e barazimit 2-2 në minutën e 66-të me Mexer. Një rezultat që ka mbetur i pandryshuar brenda kohës së rregullt, duke e çuar finalen e kupës në kohën shtesë.

90-të janë mbyllur në mënyrën më të keqe për parisienët, që kanë humbur Mbappe, i ndëshkuar me një karton të kuq për shkak të një ndërhyrje të rrezikshme.

Lotaria e penaltive i ka buzëqeshur Rennes, që ka fituar 6-5 pas gabimit të Nkunku, duke bërë që Rennes të fitojë Kupën e Francës.

[INSIDE] 🏆 La #CoupedeFrance rentre à Rennes ! 😍 #CDF #SRFCPSG #ToutDonner 💪🔴⚫

Publiée par Stade Rennais FC sur Samedi 27 avril 2019Skip to toolbar