Rusia dhe Kina planifikojnë ndërtimin e një termocentrali bërthamor në Hënë

BOTA


Kreu i agjencisë hapësinore të Rusisë ka thënë se Moska dhe Pekini po mendojnë seriozisht për vendosjen e një centrali bërthamor në Hënë.

Kjo mund të ndodhë midis 2033 dhe 2035, tha Yuri Borisov, shkruan Sky News. Rusia dhe Kina kanë punuar së bashku në një program dhe shpresojnë se projekti një ditë do të lejojë ndërtimin e vendbanimeve në Hënë.


“Sot ne po shqyrtojmë seriozisht një projekt – diku në fund të viteve 2033-2035 – për të ofruar dhe instaluar një njësi energjie në sipërfaqen hënore së bashku me kolegët tanë kinezë,” theksoi Borisov.

Ai shpjegoi se panelet diellore nuk do të jenë në gjendje të sigurojnë energji elektrike të mjaftueshme për të furnizuar vendbanimet e ardhshme hënore, ndërkohë që energjia bërthamore mund.

“Kjo është një sfidë shumë serioze… duhet të bëhet në mënyrë automatike, pa praninë e njerëzve,” tha ai për planin e mundshëm.

Borisov diskutoi gjithashtu planet ruse për të ndërtuar një anije kozmike mallrash me energji bërthamore.

Misioni i parë rus në hënë në 47 vjet dështoi vitin e kaluar pasi anija kozmike Luna-25 doli jashtë kontrollit dhe u rrëzua.

Ndërkohë Kina muajin e kaluar deklaroi se synonte të vendoste astronautin e parë kinez në Hënë përpara vitit 2030./abcnews.al
Skip to toolbar