Rusia hedh në erë “Kështjellën e Harry Potter” në Odesa, katër të vrarë e 32 të plagosur

BOTA


Katër persona u vranë dhe 32 janë plagosur në një sulm me raketa ruse në atë që vendasit e quajnë “Kështjella e Harry Potter” në portin jugor të Ukrainës, Odesa.

Ndërtesa është rezidenca e ish-deputetit të shquar Serhiy Kivalov, i cili u plagos në grevë, sipas mediave ukrainase. Sipas BBC ndërtesa strehonte Akademinë Juridike Odesa, e cila drejtohet nga z. Kivalov.


Në një postim në aplikacionin e mesazheve Telegram, zoti Kiper tha se një nga fëmijët e plagosur është një djalë 12-vjeçar dhe se goditja dëmtoi disa shtëpi dhe i vuri flakën një ndërtese të madhe që ai tha se ishte një akademi.
Skip to toolbar