SHBA, Kanadaja dhe Britania akuzojnë Rusinë: Po përpiqet të ndërhyjë në zgjedhjet e Moldavisë

BOTA


Britania e Madhe, SHBA dhe Kanadaja kanë akuzuar Rusinë për një komplot për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të Moldavisë dhe referendumin për anëtarësimin në BE më vonë këtë vit.

Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar në ditën e parë të samitit të G7 në Itali, të tre qeveritë akuzuan Rusinë për “përhapje të gënjeshtrave” dhe “përpjekje për të minuar institucionet demokratike moldave” në një fushatë të ndërhyrjes politike të shtrirë në vite.

Të tre vendet thanë se Moska po përpiqej të minonte presidenten pro-perëndimore të Moldavisë, Maia Sandu, përpara zgjedhjeve të ardhshme presidenciale dhe referendumit për anëtarësimin në BE. Të dyja votimet janë caktuar të zhvillohen më 20 tetor.

Ish-shteti sovjetik, i cili kufizohet me Ukrainën, ka kohë që i frikësohet ndërhyrjes ruse në punët e brendshme, veçanërisht në republikën separatiste të Transnistrisë aleate me Kremlinin dhe rajonin autonom jugor të Gagauzisë. Qeveria e Sandu ka qenë një mbështetëse e fortë e Ukrainës në luftën e saj kundër Moskës.

Qeveritë e Mbretërisë së Bashkuar, SHBA-së dhe Kanadasë thanë se aktorët rusë po kërkonin të “ngjallnin perceptime negative publike” për Sandu, qeveritë perëndimore dhe perspektivën e anëtarësimit të Moldavisë në BE. Sandu është presidente që nga viti 2020 kur u zgjodh me 57.7% të votave në balotazhin përfundimtar./abcnews.alSkip to toolbar