Si “Arka e Noas”, kufiri midis Koresë së Veriut dhe të Jugut është bërë një strehë për kafshët e egra

AKTUALITET


Midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut shtrihet zona e demilitarizuar, një nga kufijtë më të armatosur në botë. Shtrirja prej 160 miljesh është e rrethuar me gardhe dhe mina tokësore dhe nuk ka asnjë aktivitet njerëzor.

Por ky izolim e ka kthyer pa dashje zonën në një strehë për kafshët e egra.


Google publikoi imazhe të pamjeve për herë të parë këtë javë, duke ofruar një pamje të rrallë të florës dhe faunës në këtë tokë që është e askujt.

Imazhet janë pjesë e një projekti në bashkëpunim me disa institucione koreane për të shënuar 70-vjetorin e armëpushimit të Luftës së Koresë, e cila ndaloi armiqësitë midis dy vendeve në vitin 1953, megjithëse teknikisht lufta nuk përfundoi kurrë pasi nuk u nënshkrua asnjë traktat paqeje, raporton abcnews.al.

Projekti i lejon shikuesit të bëjnë një “tur virtual”, duke theksuar reliket kulturore dhe vendet e trashëgimisë pranë kësaj zone, si ndërtesat e shkatërruara nga lufta dhe bunkerët.

Por imazhet më befasuese janë të më shumë se 6,100 specieve, duke filluar nga zvarranikët dhe zogjtë te bimët. Nga 267 speciet e rrezikuara të Koresë, 38% jetojnë në këtë zonë të demilitarizuar, sipas Google.

“Pas Luftës Koreane, zona e demilitarizuar kishte shumë pak dorë njerëzore për më shumë se 70 vite dhe natyra e dëmtuar u rikuperua vetë”, tha ajo në faqen e saj.

“Si rezultat, ajo ndërtoi një ekosistem të ri që nuk shihet nëpër qytete dhe është bërë një vend i shenjtë për kafshët e egra.”

Kafshët e egra përfshijnë dhi mali, drerë, lundërza që notojnë përgjatë lumit që kalon nëpër dy Koretë; dhe shqiponjat e arta të rrezikuara, të cilat shpesh dimrin e tyre e kalojnë në zonat kufitare civile ku banorët ushqejnë gjuetarët e uritur.

Shumë nga imazhet u kapën nga kamerat e instaluara nga Instituti Kombëtar i Ekologjisë i Koresë së Jugut. Në vitin 2019, këto kamera fotografuan një ari të zi aziatik për herë të parë në 20 vite, duke lumturuar studiuesit e shqetësuar prej kohësh me rënien e popullsisë së rrezikuar për shkak të gjuetisë pa leje dhe shkatërrimit të habitatit.

Ariu i rrallë i zi është vënë re në zonën e çmilitarizuar midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut. Seung-ho Lee, president i Forumit DMZ, një grup që bën fushata për të mbrojtur trashëgiminë ekologjike dhe kulturore të zonës, tha për CNN në vitin 2019 se zona e demilitarizuar  ishte bërë gjithashtu një oaz për zogjtë shtegtarë për shkak të përkeqësimit të kushteve në të dyja anët e kufirit.

Prerja e pemëve dhe përmbytjet kanë dëmtuar tokën e Koresë së Veriut, ndërsa zhvillimi urban dhe ndotja kanë fragmentuar habitatet në Korenë e Jugut, tha ai.

“Ne e quajmë rajonin një “parajsë të rastësishme”,tha ai.

Imazhet e Google tregojnë gjithashtu peizazhe të paprekura dhe të larmishme biologjike. Shumë mund të përdorin pamjen nga rruga për të eksploruar malin e lartë Yongneup, me fusha të gjera me bar të mbushura me bimë ligatinore, ose grykën e lumit Hantan, me ujin që derdhet midis mureve të larta prej graniti.

Koreja e Jugut ka ndërtuar disa shtigje ku mund të ecësh në kufirin më të armatosur në botë. Shumë persona si në Kore ashtu edhe në organizatat ndërkombëtare mjedisore kanë bërë thirrje për ruajtjen e zonës së demilitarizuar për dekada.

Por procesi nuk është i lehtë, pasi kërkon bashkëpunim nga Seuli dhe Pheniani. Ka pasur disa përparime në vitet e fundit, me ish-presidentin e Koresë së Jugut Moon Jae-in dhe udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un që u zotuan në vitin 2018 për ta kthyer DMZ në një “zonë paqeje”.

Një vit më pas, Koreja e Jugut hapi të parën nga tre “shtigjet e paqes” për një numër të kufizuar vizitorësh përgjatë zonës, duke rritur numrin e  alpinistëve pranë observatorëve dhe gardheve me tela me gjemba, raporton abcnews.al.

Megjithatë, marrëdhëniet janë përkeqësuar që atëherë, me tensionet që u përshkallëzuan në vitin 2022 pasi Koreja e Veriut lëshoi ​​një numër rekord raketash dhe kur mori detyrën presidenti i ri i Koresë së Jugut.
Skip to toolbar