Solskjaer kthen sytë nga të rinjtë: Sezonin tjetër aktivizojmë lojtarët e akademisë!

SPORT


Manchester United dështoi të arrinte vendin e katërt në Premier League, duke mos u kualifikuar në Champions League sezonin e ardhshëm. Megjithatë, Ole Gunnar Solskjaer arriti të ndryshonte diçka në ekipin që gjeti pas shkarkimit të Jose Mourinhos.

Trajneri aktuali i United ka premtuar se sezoni i ardhshëm do të jetë ndryshe, duke nisur me revolucion në merkato. Disa prej lojtarëve aktual pritet të largohen sapo të hapen dritaret e merkatos së verës, ndërsa të rinj pritet të afrohen. Megjithatë, Solskjaer ka dhe një tjetër plan për sezonin tjetër. Ai kërkon të aktivizojë më shumë lojtarë të rinj nga akademia e Manchester United.


Në përfundim të këtij sezoni, trajneri Soslkajer i dha minuta Mason Greenwood në Premiet League, ndërsa Tahith Chong, Angel Gomes dhe James Garner kanë qenë të gjithë të paktën një herë në dispozicion për ekipin e parë që nga ardhja e norvegjezit.

“Unë mund të them se do të ishte më mirë që këta lojtarë të huazoheshin diku, për të pasur minuta të plota dhe për të luajtur rregullisht. Por, përsëri mendoj se ndoshta vendi më i mirë për ta është të jenë këtu dhe të stërviten me lojtarët më të mirë në botë”, tha Solskjaer për sajtin zyrtar të United.

“Në këtë mjedis kemi detyrim të punojmë për t’i bërë ata më të mirët, por kemi dhe shembuj të lojtarëve që janë huazuar dhe pas një viti janë rikthyer më të pjekur. Le të shohim se çfarë do vendosim me këta djem, por unë mund të shoh që tani se shumica e tyre do të qëndrojnë këtu dhe do të kenë shanse me ekipin e parë vitin e ardhshëm”, ka thënë Solskjaer.
Skip to toolbar