Kapet në Korçë mashtruesi i dënuar 3 herë. Policia i gjen armë të ftohta

Policia e Korçës arrestoi një person i kërkuar nga të paktën katër Drejtori Vendore të Policisë së Shtetit, pasi ishte dënuar nga tre gjykata të ndryshme. Bëhet fjalë për shetasin Liridon Salihi, 31-vjeç nga Gjilani i Kosovës, i dënuar më parë për veprën penale “Mashtrimi”.


Shtetasi i mësipërm rezulton i shpallur në kërkim në qarqet Vlorë, Elbasan, Tiranë e Fier, për veprën penale “Mashtrimi” si më poshtë: Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë e ka dënuar me 2 vjet burg, pasi nëpërmjet mashtrimit që u ka bërë dy personave (në kohë të ndryshme) dyshohet se ka përfituar një shumë mbi 10000 euro.

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan ka lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së Apelit Durrës, e cila ka caktuar ndaj tij masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën “Mashtrimi, kryer në bashkëpunim”.  Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë ka caktuar masat e sigurisë “Arrest në burg”, pasi ky shtetas në disa raste ka përfituar me anë të mashtrimit shuma parash duke shituar mjete të marra me qira.


Po ndaj këtij shtetasi po zhvillohen hetime edhe nga Seksioni për Krimin Ekonomik-Financiar në DVP-Fier, në bashkëpunim me Prokurorinë, pasi ky shtetas, me anë të mashtrimit ka përfituar nga një shtetas në Levan të Fierit, një shumë prej 850.000 lekësh. Shtetasi L. S., në momentin kur shërbimet e Policisë në lagjen nr. 9, i kanë kërkuar të ndalonte, nuk i është bindur urdhrit të tyre dhe ka tentuar të largohet me mjetin tip “Benz”, por u neutralizua dhe u vu në pranga.

Gjatë kontrollit fizik ndaj tij, iu gjet 1 kartë identiteti shqiptare e dyshuar si e falsifikuar, si dhe në mjet iu gjet 1 thikë dhe 1 sopatë, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale. Materialet shtesë i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë, për veprat penale “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”, “Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave” dhe “Mbajtja pa leje e armëve të ftohta”.


PD: Prokuroria e faktoi, Kajmaku i dënuar në Greqi

Sipas Partisë Demokratike, kryebashkiaku i Vorës, Agim Kajmaku, është vërtetuar zyrtarisht se është i njëjti person me shtetasin Jorgo Toto, i dënuar vite më parë në Greqi. Në një konferencë për mediat, Sekretari i PD-së, Gazmend Bardhi, u shpreh se Prokuroria e Përgjithshme vërtetoi zyrtarisht denoncimin e Selisë Blu për dënimin e Agim Kajmakut në Greqi. “Agim Kajmaku u përpoq të mashtronte opinionin publik. PD solli fakte të pakundërshtueshme që Jorgo Toto i arrestuar në Greqi ishte kandidati i Ramës për Vorën. Sot denoncimi është provuar zyrtarisht nga Prokuroria, ku ka provuar denoncimin e PD. Rezulton që Interpol Tirana ka sqaruar se nga Interpol Athinë, nga krahasimi i gjurmëve të Agim Kajmakut ka përputhshmëri me Jorgo Toto. Më tej prokuroria ka sqaruar se Agim Kajmaku, kandidat i Ramës në Vorë, është i njëjti person me Jorgo Toton”, tha Bardhi.


Sipas Gazmend Bardhit, Prokuroria e Përgjithshme konfirmoi se Agim Kajmaku kishte dijeni që ishte nën hetim në Greqi dhe se ndaj tij kishte proces gjyqësor. Ndaj, Sekretari i Partisë Demokratike, kërkoi që Edi Rama të shkarkojë nga detyra kryebashkiakun e Vorës. “Konfirmohet nga TIMS. Konfirmohet se Agim Kajamku ka patur dijeni se ka qenë në hetim në Greqi dhe se ndaj tij kishte proces gjyqësor në Greqi. Nga ana tjetër rezulton se ai ka kryer veprime për fshehjen e këtij fakti duke ndryshuar emrin e mbiemrin por as nuk ka deklaruar tek dekriminalizimi”. “Agim Ymer Kajmaku përfshihet. Pas vendimit të Prokurorisë, është rrëzuar. Rama nuk ka vullnet për të luftuar krimin pasi pushtetin e ka në lidhje me krimin. Të shkarkojë menjëher nga detyra, Agim Kajmakun i cili është arrestuar dhe ka qenë në kërkim ndërkombëtar për një krim në Greqi ku duhej të dënohej deri në 10 vjet”, tha Bardhi.

 Hetimi, Valdrin Pjetri jep shenjat e gishtave

Valdrin Pjetri ka depozituar të hënë gjurmët e gishtërinjve në laboratorin shkencor pranë Ministrisë së Brendshme, pas kërkesës së Prokurorisë së Përgjithshme, raporton A2 CNN. Pas publikimit nga Partia Demokratike të disa dokumentave që tregonin se Pjetri ka qenë i dënuar 17 vite më parë në Itali, drejtoria e Dekriminalizimit lëshoi një kërkesë për verifikimin e kryebashkiakut të Shkodrës zgjedhur më 30 qershor (i dorëhequr tashmë), për të kryer verifikimin e figurës së tij.


Pjetri kishte një afat prej pesë ditësh, nga momenti i marrjes në dijeni për kërkesën e prokurorisë, por ai është paraqitur vetëm të hënën për të dhënë shenjat e gishtërinjve pranë laboratorit të kriminalistikës. Tashmë pritet hetimi përfundimtar i Prokurorisë në lidhje me pastërtinë e figurës së Valdrin Pjetrit, i cili dyshohet se ka qenë i dënuar në Itali.

Në fakt, Pjetri, në letrën publike ku njoftonte se nuk do të pranonte mandatin e kryetarit të bashkisë së Shkodrës më 19 gusht, konfirmonte përfshirjen në një ngjarje në Itali, por sipas tij, nuk kishte qenë i dënuar për të. Megjithatë, për të sqaruar ngjarjen, si qytetar i thjeshtë, Valdrin Pjetri refuzoi të merrte mandatin e kryetarit të bashkisë së Shkodrës.VOA: Dokumentet për Pjetrin origjinale, e dinte që do t`i rishfaqej e shkuara

Dënimi i Valdrin Pjetrit në Itali ka qenë tema e ditës e debatit politik në vend. Pas publikimit të disa dokumentave nga Partia Demokratike, ku pretendohet dënimi i kryebashikaut të ri të Shkodrës, ka pasur reagime të shumta, përfshirë dhe atë të Kryeministrit Edi Rama, që u distancua nga Valdrin Pjetri, deri në zbardhjen e të vërtetës.


Zëri i Amerikës i ka kushtuar gjithashtu një shkrim këtij lajmi, duke cituar mes rreshtash se ka arritur “të verifikojë përmes burimeve të veta se dokumentat e publikuara sot nga Partia demokratike janë origjinale, siç ndodhen në regjistrat e autoriteteve italiane”.

Çështja Pjetri, a duhet të kandidojë më PS një emër nese zgjedhjet përsëriten?

“Edhe sot përmes një statusi në Facebook, ai mohoi sërish akuzat, duke u shprehur se “e vetmja e vërtetë është ajo që del nga zyrat e agjencive të zbatimit të ligjit dhe jo nga foltoret e Partisë Demokratike”. Zëri i Amerikës mundi të verifikojë përmes burimeve të veta se dokumentat e publikuara sot nga Partia demokratike janë origjinale, siç ndodhen në regjistrat e autoriteteve italiane”, shkruan VOA.


Më tej, sipas Zërit të Amerikës, Valdrin Pjetri ka qenë në dijeni të faktit se do të përballej me procesin e dekriminalizmit, ndaj ka kërkaur në 19 korrik certifikatat nga autoritetet gjyqësore italiane.

“Zoti Pjetri duket se ka qenë në dijeni të faktit se e kaluara e fshehur mund t’i rishfaqej para syve, ndyshe nuk ka si shpjegohet se përse me 19 korrik ai ka kërkuar të marrë certifikat nga autoritetet gjyqësore italiane, ndërkohë që denoncimet publike të opozitës nisën disa ditë më vonë, në fillim të gushtit, ndërsa më 23 korrik ai mori nga kryeministri Rama dhe një tjetër shenjë besimi dhe mbështetje të fortë “për të përmirësuar drejtimin politik në Qarkun e Shkodrës, atë do ta drejtojë kryetari i ri I Bashkisë së Shkodrës”, shkruan ndër të tjera VOA.