Video, Rama shkon me helikopter në zonën e luftës Ukrainë-Rusi

Kryeministri Edi Rama, në ditën e dytë të vizitës së tij në Ukrainë, ka parë nga afër bazën ushtarake “Shiroky” në Kharkivit, pranë zonës së konfliktit mes Ukrainës dhe Rusisë. Përmes një video postuar në rrjetet sociale, Kryeministri Rama i shoqëruar nga ambasadori shqiptar në OSBE, Igli Hasani dhe ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj janë nisur me helikopter nga aeroporti ushtarak Chuguev dhe më pas janë vendosur në bazën ushtarake “Shiroky”, pikërisht për të parë situatën me të cilën përballen qytetarët në lindje të vendit, të cilët ndodhen në zonën e konfliktit.

Dëshirën për t’i parë vetë nga afër këto zona konflikti në lindje të vendit, Rama e shprehu edhe gjatë konferencës së përbashkët me ministrin e jashtëm të Ukrainës të mbajtur në Kiev. 

Shpresoj shumë të mbajë koha e të na lejojë ta përfundojmë këtë vizitë me një udhëtim drejt Ukrainës lindore, ku dua të shoh me sytë e mi situatën e sigurisë dhe atë humanitare në zonat e ndikuara nga konflikti dhe ndikimin praktik të SMM në terren” tha Rama gjatë ditës së parë të vizitës në Ukrainë më 20 janar.

Në cilësinë e kryesuesit të OSBE për 2020, Edi Rama zhvilloi më 20 – 21 janar një vizitë në Ukrainë pikërisht për të diskutuar për zgjidhjen e këtyre konflikte dhe sigurimin e një armëpushimi afatgjatë me Rusinë me zbatimin e marrëveshjes së Minskut. Rama ka zhvilluar disa takime me përfaqësuesit kryesor politikë në Ukrainë, ku është diskutuar mbi hapat që duhen ndërmarrë nga kryesia e radhës e Shqipërisë në OSBE për të lehtësuar jetën e popullsisë në të dy anët e kufirit.

Kharkivit, Ukrainë – Mbërritja në bazën “Shiroky”

Gepostet von Edi Rama am Dienstag, 21. Januar 2020

Rama nis vizitën dy ditore në Ukrainë si kryesues i OSBE. Axhenda e takimeve

Kryeministri Edi Rama, në detyrën e Kryesuesit të OSBE nisi mëngjesin e të hënës vizitën në Ukrainë. Rama shoqërohet në vizitën e tij në Ukrainë nga Ministri në Detyrë i Punëve të Jashtme, Gent Cakaj dhe zyrtarë të tjerë të OSBE.

Kievi është zgjuar të hënën nën petkun e dëborës. Ndërsa Rama dhe delegacioni i OSBE-së zgjodhën të ecin disa minuta në këmbë, deri në godinën e Ministrisë së Jashtme të Ukrainës. Takimin e parë në Kiev, Rama e zhvilloi me Ministrin e Jashtëm të Ukrainës, ndërsa më pas do të takohet edhe me zyrtarë të tjerë të këtij shteti.

Në cilësinë e Kryetarit të Zyrës së OSBE-së për vitin 2020, Rama do të zhvillojë bisedime me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky, Kryeministrin Oleksiy Honcharuk dhe Kryetarin e Parlamentit Dmytro Razumkov. Gjithashtu do të mbahet dhe një konferencë për shtyp me ministrin e Jashtëm të Ukrainës.

Një ditë më parë, OSBE dha detaje nga fokusi i takimeve të Kreut të OSBE Edi Rama me zyrtarët e shtetit të Ukrainës. Sipas njoftimit, mësohet se “bisedimet do të  përqendrohen në forcimin e bashkëpunimit midis OSBE-së dhe Ukrainës, në punën e Misionit të posaçëm të monitorimit të OSBE-së (SMM) në Ukrainë, dhe në përpjekjet për një zgjidhje paqësore”.

Të martën, Rama do të vizitojë Ukrainën lindore për të pasur një përvojë të dorës së parë të situatës në zonat e prekura nga konflikti dhe punën e SMM. Kryeministri Edi Rama, njoftoi më herët gjatë marrjes zyrtare të detyrës si kreu i OSBE, se vizitën e parë do ta zhvillonte në Ukrainë. Ai gjithashtu tha se do të ketë edhe një vizitë në Rusi, shtet me të cilin Ukraina është në konflikt prej disa vitesh.

SHBA vlerëson Shqipërinë: Kundërshtoi terrorizmin iranian

Ambasadori i SHBA në OSBE, James Gilmore ka falenderuar kryeministrin Rama për qëndrimin që Shqipëria mbajti në lidhje me aksionin amerikan kundër terrorizmit ku u vra gjenerali iranian Qasem Soleimani. Gjatë fjalës së tij në seancën e hapjes së kryesisë shqiptare të OSBE-së, Ambasadori Gilmore falenderoi Kryetarin e Zyrës dhe Kryeministrin shqiptar Edi Rama për refuzimin që Shqipëria i bëri fushatës së terrorizmit në Irani kundër interesave amerikane.

Në fillim, dëshiroj të lavdëroj Shqipërinë për deklaratën e saj të fortë të mbështetjes së 3 janarit dhe kundërshtimin e saj të fuqishëm të fushatës së Iranit të dhunës dhe terrorizmit kundër amerikanëve dhe interesave amerikanë. Ky, zoti Kryeministër, është një shembull i qartë lidershipi në rrethana të vështira dhe vendos tonin e duhur gjatë kryesimit të Shqipërisë,” deklaroi Gilmore.

Kjo vrasje nxiti tensione me SHBA dhe Iranit, si dhe kërcënimin direkt të Shqipërisë nga udhëheqësi suprem i Iranit, Ali Khamenei si një “vend i vogël djallëzor” që mbron terratisët MEK dhe Amerikën. Ambasadori amerikan në OSBE, Gilmore foli për sulmin që ndërmori presidenti Trump, ku tha se kjo ishte e nevojshme për ruajtjen e jetës së qytetarëve amerikanë. Glimore e cilësoi si një veprim mbrojtës që SHBA ndërmori pas shumë paralajmërimeve që i kishin bërë regjimit iranian të ndërpriste sulmimin e personave dhe interesave amerikane.

Vetëm pas paralajmërime të përsëritura për regjimin iranian për të ndërprerë shënjestrimin e personave dhe interesave amerikanë, Presidenti Trump ndërmori veprime për të mbrojtur jetën e Amerikës. Më 7 janar, Irani lëshoi ​​më shumë se një duzinë raketa balistike kundër SHBA dhe personelit ushtarak të koalicionit në Irak. Edhe pse sulmi nuk shkaktoi viktima, veprimet e Iranit kërcënuan jo vetëm jetën amerikane, por edhe ato të partnerëve dhe aleatëve tanë. Në dritën e këtyre sulmet, Shtetet e Bashkuara menjëherë do të vendosin sanksione shtesë, të rrepta për regjimin iranian. Sanksionet tona do të qëndrojnë derisa Irani të ndryshojë sjelljen e tij destabilizuese në Rajon” tha Glimore.

Ambasadori shtoi se SHBA nuk kërkon luftë ndërsa nxiti 56 vendet e OSBE të dënojnë publikisht veprimet e Iranit. Gjenerali iranian Soleimani u vra më 3 janar gjatë një sulmi me dron nga SHBA, ndërsa ky veprim u mbështet nga kryeministri Rama duke u shprehur se “si një vend që njohu pak kohë më parë veprimtarinë e padrejtë të Iranit kundër botës së lirë dhe mori distancë të qartë nga ajo, Shqipëria aprovon me forcë qëndrimin e Donald Trump ndaj një aktivisti keqdashës të regjimit të Teheranit! Ne jemi të vendosur me SH.B.A. dhe shpresojmë se të gjithë ta bëjnë këtë”.

“Politikani i dekadës”, kush e kryeson sondazhin: Rama, Meta, Basha apo Berisha?

Cili ishte politikani i dekadës; Edi Rama, Sali Berisha, Ilir Meta apo Lulzim Basha? Këtij sondazhi, që vijon të jetë i hapur në faqen e Realstory.al, qytetarët shqiptarë vijojnë ti përgjigjen. Edhe gjatë 24 orëve të fundit, veç votimit në sondazh, qytetarët kanë shprehur mendimet e tyre në formën e komenteve në rrjetet tona sociale. Në facebook te Realstory.al, në lajmin publikuar për sondazhin, kanë komentuar deri pasditen e të enjtes rreth 526 qytetarë.

Në komentet e tyre, qytetarët shprehin mendimin lidhur me katër figurat kryesore të politikës shqiptare. Edi Rama vijon të mbajë vendin e parë me 154 vota nga 183 vota gjithsej në sondazhin tonë. Në vend të dytë është Sali Berisha me 20 vota, ndërsa Basha me 5 vota mban vendin e tretë.

Me 4 vota Ilir Meta qëndron në vendin e fundit. Sondazhi i Realstory.al. do të vijojë të jetë i hapur deri në datën 30 janar. Të gjithë qytetarët shqiptarë mund të shprehin mendimin e tyre duke votuar në sondazhin e mëposhtëm, apo të komentojnë në rrjetet tona sociale, në faqen e Realstory.al dhe gazetarit Sokol Balla në facebook.

Disa nga komentet në facebook lidhur me sondazhin!

“Këta ishin me fat që lindën e jetuan në Shqipëri, por fati i keq për popullin dhe Shqipërinë”, shkruan një komentues.

“Rama”, përgjigjet një komentues, ndërsa vijon – “të tjerët vetëm kanë bërë çdo gjë për ta rrëzuar e asgjë nuk arritën ti bëjnë”, thotë ai.

“Të gjithë nuk kanë punuar për këtë popull, por për xhepat e tyre”, thotë dikush tjetër që ka komentuar në faqen facebook të Realstory.al.

“Nuk është populli për udhëheqës ma të mirë se këta që kemi. Ky popull kështu e meriton”, shkruan dikush tjetër.

“Këtu nuk shikoj ndonjë ndryshim. Të gjithë njëlloj më duken”, thotë dikush tjetër që komenton në rrjetet sociale.

Vaj ulliri dhe mjaltë, zbulohet dhurata e Ramës për OSBE

Shqipëria mori të enjten zyrtarisht kryesimin e OSBE-së për vitin 2020. Kryeministri Edi Rama do të mbajë detyrën e Kryetarit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim përgjatë këtij viti.

Rama prezantoi të enjten objektivat e Shqipërisë si kryesuese e OSBE përpara ambasadorëve të 57 vendeve anëtare të kësaj organizate. Ndërkohë, ashtu siç e do tradita, vendi që merr kryesimin e presidencës së OSBE, shpërndan dhurata për ambasadorët.

Shqipëria kishte përgatitur një dhuratë për çdo ambasador të vendeve anëtare të OSBE. Brenda pakos gjendeshin një shishe vaji ulliri, një vazo mjaltë, një tufë me çaji mali dhe një sapun i prodhuar në mënyrë artizanale.

Të gjitha produktet që gjendeshin në pakon dhuruar ambasadorëve, janë prodhime shqiptare. Çdo vend që merr kryesimin e presidencës së OSBE bën një dhuratë simbolike, ku kryesisht zgjidhen produkte origjinale të vendit që do të drejtojë organizatën.

Zgjedhorja, Rama: Afrimi i opozitës, shenjë e mirë

Kryeministri Rama ka vlerësuar qëndrimin e opozitës për t’u bërë pjesë e procesit të reformës zgjedhore për implementimin e rekomandimeve të OSBE/ODIHR. Nga Vjena, Rama tha se ka një proces dakordësimi për Reformën Zgjedhore duke tejkaluar krizën artificiale që u injektuar në politikën shqiptare nga një palë.

“Është një krizë artificiale e injektuar në politikën shqiptare nga njëra palë, por është shumë e rëndësishme që sot jemi në një proces dakordësie lidhur me reformën zgjedhore, pikërisht për implementimin në tekstin e legjislacionit tonë të rekomandimeve të OSBE. Kështu që nuk mendoj që në këtë familje vendesh përfaqësojmë ndonjë vend me ndonjë krizë të veçantë. Ajo që është fakt është që opozita ka shprehur dhe ju e keni dëgjuar, me të dëgjuar e kam, dakordësinë për t’u përfshirë në proces. Kjo është një shenjë shumë e mirë, për rekomandimet e OSBE. Kemi një bosht objektiv që nuk kemi nga luajmë as njëra palë as tjetra. Kjo është një bazë e mirë”, u shpreh Rama.

Dy ditë më parë kreu i PD-së, Lulzim Basha mblodhi grupin e punës për Reformën Zgjedhore dhe shumë shpejt pritet që demokratët të bëjnë publike propozimet e tyre. PD shprehet se opozita e bashkuar ka shprehur që në tetor 2019 vullnetin e qartë për të qenë pjesë e Reformës Zgjedhore, si një nga çështjet e përfshira në 5 pikat kyçe që opozita i dorëzoi Qeverisë dhe partnerëve ndërkombëtar në Tryezën e organizuar nga OSBE.

Rama për Realstory konfirmon vizitën në Rusi: Pjesë e axhendës në kryesimin e OSBE

Edi Rama nuk ka zhvilluar asnjëherë një vizitë në Rusi me detyrën e Kryeministrit të Shqipërisë dhe nuk ka zhvilluar takime me presidentin Putin, por duket se kjo do të ndryshojë shumë shpejt për shkak të detyrës dhe rolit të ri të Shqipërisë si kryesuese e OSBE për 2020. I pyetur nga gazetari i Real Story, Thimi Samarxhiu nëse pritet të zhvillojë takime në Rusi, Rama u shpreh se shumë shpejt do të zhvillojë një takim të tillë si drejtues i kryesisë së OSBE-së, ndërsa vizitat do të shtrihen edhe në SHBA dhe Ukrainë.

“Vizita në Rusi është pjesë e axhendës së drejtuesit të OSBE. Është pjesë e angazhimeve që unë kam marrë. Kemi bërë harmonizimin e takimeve me ministrin në detyrë për të balancuar obligimet e OSBE me ato të brendshme. Disa vizita do të bëhen shumë shpejtë. Vizita në Ukrainë, SHBA dhe Rusi. Për datat presim konfirmimin nga të gjitha palët”,  shpreh Rama.

Se sa e vlefshme do të jetë edhe për Kosovën fakti që Shqipëria kryeson OSBE për 2020, Rama tha se të gjitha prioritetet dhe vendimmarrjet që do të merren gjatë drejtimit të zyrës së OSBE duhet të miratohen edhe nga të tjerët, por shtoi se janë parë me kujdes që të mos jenë dëshira të parealizueshme dhe që t’i shërbejnë edhe Kosovës. Rama tha se do të bëjë diçka për Kosovën, ndërsa shtoi me ironi “aq më tepër që në Prishtinën zyrtare jam tradhtar dhe në Beogradin zyrtar jam nacionalisti më i rrezikshëm shqiptar” duke iu referuar sulmeve në lidhje me “mini-shengenin”.

“Do të bëjmë të gjitha ato që kemi planifikuar. Ne nuk marrim drejtimin e OSBE dhe nuk e marrim drejtimin për të rindërtuar OSBE apo rishpikur mekanizmat apo qasjen tradicionale, pasi faktikisht ne vërtet jemi drejtues të organizatës për një vit, por është një drejtim që është shumë koordinim me të tjetër dhe vendimmarrje që duhet miratuar patjetër me të tjetër. Nuk është le të themi drejtimi i një qeverie në një vend dhe në këtë aspekt sigurisht që kemi disa ambicie dhe kemi vendosur disa prioritete dhe kemi qenë të vëmendshëm që në këto prioritete të mos vendosim dëshira të parealizueshme. E kemi kapacitetin e duhur për të bërë diçka më tepër për Kosovën sidomos tani që në Prishtinën zyratre jam tradhtar dhe në Beogradin zyrtar jam nacionalisti më i rrezikshëm shqiptar”, tha Rama.

Rama dhe Veliaj i dorëzojnë çelësat e shtëpisë së re familjes Belegu

Kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj i dorëzuan çelësat e shtëpisë së re familjes Belegu në Petrelë. Kjo familje mbeti pa shtëpi pasi u shemb nga tërmeti i 21 shtatorit. Anëtarët e kësaj familje, së bashku me kryefamiljarin Xhevdet Belegu, që vuan nga probleme shëndetësore, do të festojnë festat e fundvitit në shtëpinë e tyre të re.

Shtëpia e kësaj familje u ndërtua në kohë rekord, ashtu siç kishte premtuar kryebashkiaku Erion Veliaj. Ajo u ndërtua nga një kompani private e cila mori përsipër të ndërtojë shtëpinë e familjes Belegu.

“Shtëpitë e reja siç e patë kishin rezistuar, kurse Xhevdeti rri te shtëpia e prindërve, të shtëpia e vjetër e plakut. I ranë muret. Dhe sipas porosisë tuaj për tërmetin e parë që të mbaronim çdo shtëpi, para Vitit të Ri. Prandaj ishte dhe simbolika e gjelit, që, çelësin dhe gjelin dhe një fillim i ri te shtëpia e re”, theksoi Veliaj.

Kryebashkiaku Veliaj siguroi se të gjithë banesat e reja do të plotësojnë të gjithë standardet. Shtëpia e tyre e re 3+1, plotëson më së miri të gjithë nevojat për strehim të familjes Belegu e cila ka tre fëmijë.

“Në SHBA mbyllen portalet”, Rama: Në vendet e BE shpifja është vepër penale

Kryeministri Edi Rama u ndal gjatë te paketa “Anti-shpifje”, që pritet të miratohet në Kuvend. Rama lexoi emrat e 20 shteteve europiane që sipas tij e dënojnë dhe e cilësojnë “shpifjen” vepër penale. Rama tha, gjithashtu, se shtete të tjerë në Europë vendosin gjoba të mëdha për shpifjen dhe fyerjen.

“Këtu jemi përballë një turme që nuk denjon të lexojë dhe thotë hapur nuk na intereson çfarë shkruhet në ligj, ne nuk duam ligj. Raporti i OSBE 2017 në 3/4, pra në 42 shtete nga 57 anëtare të OSBE, fyerja dhe shpifja është vepër penale. Nga analiza e thellë për ligjin,  rezulton se ka tre qasje ndaj fyerjes dhe shpifjes. Së pari, 20 shtete, Austria, Belgjika, Çekia, Danimarka, Finlanda, Gjermania, Polonia. Portugalia, Sllovenia, Spanja, Greqia, Italia, Suedia, Luksemburgu. Malta, Holanda, etj,. parashikojnë fyerjen vepër penale që dënohet me burg”.

“5 shtete, Qipro, Irlanda, etj, e rregullojnë me pasojat e tyre në legjislacionin civil. Dhe Anglia zbaton gjobën më të lartë 200 mijë stërlina. Bullgaria dhe Franca e parashikojnë vepër penale dhe dënim me gjobë dhe jo me burgim. Legjislacioni më i ashpër ndaj fyerjes dhe shpifjes, është ai i Gjermanisë. Kodi Penal parashikon 11 vepra penale për fyerjen dhe shpifjen, dhe rastësisht është vendi ku ka më pak shpifje, më pak fyerje”, tha Rama.

Kryeminstri shtoi gjithashtu se në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Byroja e Hetimit ndërhyn pa vendim gjykate për të mbyllur website dhe përmbajtje që quhen cënuese në shumë aspekte.

“Në SHBA Byroja e Hetimit ndërhyn pa asnjë vendim gjykate dhe mbyll me urdhër çdo lloj website dhe çdo lloj përmbajtje që konsiderohet cënuese në shumë aspekte. Në Gjermani është miratuar ligji për përmirësimin e zbatimit të ligjit ekzistues në rrjetet sociale, dhe është sot përpjekja më e suksesshme për të shuar përmbajtjen potencialisht të dëmshme në interneti”, tha Rama.

Kryeministri Rama tha se institucionet ndërkombëtare dolën kundër paketës, duke u shprehur “mos ju refernoi këtyre shteteve, se ato i kanë ligjet shumë të ashpra”. “Thanë, mos ju referoni këtyre shteteve se këto i kanë ligjet shumë të ashpra, nuk janë këto shembulli që duhet të ndiqni”, tha Rama.

“Njeriu e harron të keqen”, Rama viziton të mbijetuar e familjes Çupi

Kryeministri Edi Rama vizitoi pasditen e të premtes Aleks Çupin, i vetmi i mbijtuar i familjes Çupi në pallatin që u shemb në Thumanë. Aleksi, i cili pësoi dëmtime nga tërmeti, doli të premten nga spitali duke shkuar në shtëpinë e re që i është ofruar pas tërmetit të 26 nëntorit. Ai humbi babanë, nënën dhe vëllanë në Thumanë, pasi pallati ku jetonin u shemb nga tërmeti.

Vetë Aleksi, që ishte kthyer nga emigrimi për të bërë fejesën me vajzën që dashuronte, i shpëtoi për mrekulli tragjedisë. Kryeministri Edi Rama i shprehu ngushëllimet për familjarët që humbi në 26 nëntor, ndërsa u shpreh se “njeriu është bërë për të harruar të keqen”, duke inkurajuar të riun për të vijuar jetën.

BISEDA ME ALEKSIN

Rama: Ngushëllime për humbjet. Më e keqja kaloi??

Aleksi: Po, po kaloi.

Rama: Ku e ke shqetësimin?

Aleksi: Vetëm të këmba

Rama: Hajde ulu këto (i thotë një gruaje). Apo ke frikë nga unë?

Aleksi: Dhimbjen duhet ta kthejmë në forcë.

Rama: Shtëpia më duket e mirë

Aleksi: Po shumë mirë

Rama: Ta gëzoni dhe të keni vetëm momente të mira.

Ndërhyjnë familjarët: Ajo është e fejuara

Rama: E pash, e pash.

Rama: Faleminderit për fjalët e mira. Ne këto punë kemi. Në këto kushte është shumë e rëndë dhe gjendesh pranë diçkaje e që se pranon dot. Ajo çka mund të bësh është që të qash hallin që mund të qahet, se tjetër s’ke ça bën. Unë thash; brenda datës 15 dhjetor familjet që e kaluan më keq se të tjerat do të ishin në banesa. Do të çoj dhe atë Kristiano Ronaldon në shkollë, dhe jeta vazhdon. Pastaj janë gjithë ato shtëpi për të rindërtuar. Ata që humbën shtëpinë…e kanë më të lehtë se ata që humbën njerëzit. Njeriu është bërë që mund të harrojë të keqen. Kur përballesh me humbjen e njeriut thua; “ore i kam fal të gjitha. I fal të gjitha vetëm që mos të më ikë njeriu që kam”. Mirëpo njerëzit harrojnë, kështu është bërë kjo jetë.

Skip to toolbar