SHBA vlerëson Shqipërinë: Kundërshtoi terrorizmin iranian

POLITIKË


Ambasadori i SHBA në OSBE, James Gilmore ka falenderuar kryeministrin Rama për qëndrimin që Shqipëria mbajti në lidhje me aksionin amerikan kundër terrorizmit ku u vra gjenerali iranian Qasem Soleimani. Gjatë fjalës së tij në seancën e hapjes së kryesisë shqiptare të OSBE-së, Ambasadori Gilmore falenderoi Kryetarin e Zyrës dhe Kryeministrin shqiptar Edi Rama për refuzimin që Shqipëria i bëri fushatës së terrorizmit në Irani kundër interesave amerikane.

Në fillim, dëshiroj të lavdëroj Shqipërinë për deklaratën e saj të fortë të mbështetjes së 3 janarit dhe kundërshtimin e saj të fuqishëm të fushatës së Iranit të dhunës dhe terrorizmit kundër amerikanëve dhe interesave amerikanë. Ky, zoti Kryeministër, është një shembull i qartë lidershipi në rrethana të vështira dhe vendos tonin e duhur gjatë kryesimit të Shqipërisë,” deklaroi Gilmore.


Kjo vrasje nxiti tensione me SHBA dhe Iranit, si dhe kërcënimin direkt të Shqipërisë nga udhëheqësi suprem i Iranit, Ali Khamenei si një “vend i vogël djallëzor” që mbron terratisët MEK dhe Amerikën. Ambasadori amerikan në OSBE, Gilmore foli për sulmin që ndërmori presidenti Trump, ku tha se kjo ishte e nevojshme për ruajtjen e jetës së qytetarëve amerikanë. Glimore e cilësoi si një veprim mbrojtës që SHBA ndërmori pas shumë paralajmërimeve që i kishin bërë regjimit iranian të ndërpriste sulmimin e personave dhe interesave amerikane.

Vetëm pas paralajmërime të përsëritura për regjimin iranian për të ndërprerë shënjestrimin e personave dhe interesave amerikanë, Presidenti Trump ndërmori veprime për të mbrojtur jetën e Amerikës. Më 7 janar, Irani lëshoi ​​më shumë se një duzinë raketa balistike kundër SHBA dhe personelit ushtarak të koalicionit në Irak. Edhe pse sulmi nuk shkaktoi viktima, veprimet e Iranit kërcënuan jo vetëm jetën amerikane, por edhe ato të partnerëve dhe aleatëve tanë. Në dritën e këtyre sulmet, Shtetet e Bashkuara menjëherë do të vendosin sanksione shtesë, të rrepta për regjimin iranian. Sanksionet tona do të qëndrojnë derisa Irani të ndryshojë sjelljen e tij destabilizuese në Rajon” tha Glimore.

Ambasadori shtoi se SHBA nuk kërkon luftë ndërsa nxiti 56 vendet e OSBE të dënojnë publikisht veprimet e Iranit. Gjenerali iranian Soleimani u vra më 3 janar gjatë një sulmi me dron nga SHBA, ndërsa ky veprim u mbështet nga kryeministri Rama duke u shprehur se “si një vend që njohu pak kohë më parë veprimtarinë e padrejtë të Iranit kundër botës së lirë dhe mori distancë të qartë nga ajo, Shqipëria aprovon me forcë qëndrimin e Donald Trump ndaj një aktivisti keqdashës të regjimit të Teheranit! Ne jemi të vendosur me SH.B.A. dhe shpresojmë se të gjithë ta bëjnë këtë”.
Skip to toolbar