Të dhënat paraprake nga KZAZ: Votuan 800 mijë zgjedhës

Me mbylljen e votimeve është bërë edhe një llogaritje paraprake sipas shifrave të raportuar nga çdo qendër votimi.  Deri tani mendohet se mbi 800 mijë persona kanë marrë pjesë në votime për të zgjedhur kryebashkiakët e rinj të 61 bashkive të vendit. Ndërkohë që pritet që të ketë një shifër zyrtare nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Pas mbylljes së votimin në orën 19:00 në të gjithë vendin, ka nisur edhe transportimi i materialeve dhe kutive të votimit në KZAZ-të përkatëse për të nisur procesin e numërimit. Më herët anëtari i KQZ,  Bledar Skëndëri tha se procesi i numërimit mund të nis pak para mesnate. Duhet theksuar se si asnjëherë tjetër, pavarësisht natyrës të pazakontë të këtyre zgjedhjeve, procesi ka shkuar i qetë dhe nuk ka pasur incidente.

Zgjedhjet/ Lista e plotë e kandidatëve për kryetar dhe 36 partitë politike në garë

Procesi i votimit për zgjedhjet lokale në vendin tonë ka nisur prej orës 07:00 të kësaj të diele, ku mbi 3.5 milionë shqiptarë me të drejtë vote, mund të shprehin vullnetin e tyre për të zgjedhur drejtuesit e rinj të bashkive. Por kush janë kandidatët për kryetar në 61 bashkitë e vendit? Pavarësisht se opozita e djathtë dhe aleatët e saj nuk janë futur në zgjedhje, për herë të parë të në këtë proces elektoral në gati gjysmën e bashkive ka vetëm një kandidat nga Partia Socialiste, ndërsa në bashki të tjera ka dhe rivalë.

Kështu, Partia Socialiste kandidon me një kandidat  në 31 bashki të vendit, ndërsa në 30 të tjera kandidojnë dy ose më shumë persona, që përfaqësojnë subjektet të ndryshme zgjedhore. Kështu, në 24 bashki të vendit votuesit  do të kenë mundësi të zgjedhin midis dy alternativave, pra praktikisht mund të flitet për garë elektorale, ndërsa në 6 bashki të tjera, ka më shumë se tre kandidat.

Partia Socialiste është i vetmi subjekt politik që ka kandidat në të gjitha bashkitë e vendit, ndërkohë në gjysmën e tyre garon me kandidat dhe Bindja Demokratike e drejtuar nga Astrit Patozi, ndërsa nuk mungojnë në këto zgjedhje as subjekte të tjera si: Partia Komuniste Shqiptare, Partia Kombëtare Konservatore, Aleanca Maqedonase për Integrim, Fryma e Re Demokratike dhe Shpresa për Ndryshim, ndërsa në disa bashki ka dhe kandidat të pavarur. Ndërkohë, ndryshe paraqitet situata e subjekteve zgjedhore  që marrin pjesë në garën për një vend në Këshillat Bashkiak të 61 bashkive të vendit, pasi në këtë garë janë plotë 36 parti politike, të cilat do të synojnë të kenë përfaqësuesit e tyre në ato që quhen Kuvende Lokale, të cilët do të jenë vendimarrësit e qytetarëve të bashkive ku do të zgjidhen për katër vitetet e ardhshme

Kandidatët për kryetar në 61 bashki të vendit

KRESHNIK HAJDARI RIZA Kuçovë Aleanca për Shqipërinë Europiane

ADRIATIK ZOTKAJ MALIQ Poliçan Aleanca për Shqipërinë Europiane

ADRIATIK MEMA MALIQ Skrapar Aleanca për Shqipërinë Europiane

JULIANA MEMAJ FLAMUR Ura Vajgurore Aleanca për Shqipërinë Europiane

ILIR BALLA SHYQIRI Bulqizë Partia Bindja Demokratike

LEFTER ALLA SADIK Bulqizë Aleanca për Shqipërinë Europiane

DIONIS IMERAJ XHELIL Dibër Aleanca për Shqipërinë Europiane

SHKELZEN QOKA XHAVIT Dibër Partia Bindja Demokratike

BEDRI HOXHA SELMAN Klos I Pavarur

ILMI HOXHA HAXHI Klos Aleanca për Shqipërinë Europiane

AGRON MALAJ RUFAT Mat Aleanca për Shqipërinë Europiane

VALBONA SAKOLLARI AVDULLA Durrës Partia Bindja Demokratike

VALBONA SAKO SIMO Durrës Aleanca për Shqipërinë Europiane

ARTUR BUSHI XHEKE Krujë Aleanca për Shqipërinë Europiane

ARBEN POHUMI PULLUMB Shijak Partia Bindja Demokratike Parti

ELTON ARBANA XHEMAL Shijak Aleanca për Shqipërinë Europiane

GLEDIAN LLATJA ILJAZ Elbasan Aleanca për Shqipërinë Europiane

SABRI IBRAHIMI ISMAIL Gramsh Partia Bindja Demokratike

KLODIAN TAÇE ASQERI Gramsh Aleanca për Shqipërinë Europiane

KASTRIOT GURRA HASAN Librazhd Aleanca për Shqipërinë Europiane

LORENC TOSKU XHEVDET Peqin Aleanca për Shqipërinë Europiane

NURI BELBA RAMIZ Prrenjas Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

MYSLIM KARRIQI BARJAM Prrenjas Shpresa pėr Ndryshim

FREDI KOKONESHI PANDI Divjake Aleanca për Shqipërinë Europiane

ARMANDO SUBASHI NIKOLLA Fier Aleanca për Shqipërinë Europiane

FATOS TUSHE BANUSH Lushnje Aleanca për Shqipërinë Europiane

QERIM ISMAILAJ ISMAIL  Mallakaster Aleanca për Shqipërinë Europiane

ROBERT BRAHAJ MYRTO Mallakaster Partia Bindja Demokratike Parti

RAJMONDA BALILAJ MIHAL Patos Aleanca për Shqipërinë Europiane

MAJLINDA BUFI DAUT Roskovec Aleanca për Shqipërinë Europiane

DHIMITRAQ TOLI PANDELI Dropull Aleanca për Shqipërinë Europiane

FLAMUR GOLEMI SEJDI Gjirokastër Aleanca për Shqipërinë Europiane

KLEMENT NDONI PETRO Kelcyre Aleanca për Shqipërinë Europiane

SHKELQIM MUHAJ BATJAR Kelcyre Partia Bindja Demokratike

HAZBI KASAJ VEIP Kelcyre Shpresa për Ndryshim

LUIZA MANDI PETRO Libohove Aleanca për Shqipërinë Europiane

GJOLEK GUCI MYSLYM Memaliaj Aleanca për Shqipërinë Europiane

ALMA HOXHA HASAN Përmet Aleanca për Shqipërinë Europiane

TËRMET PEÇI NURO Tepelenė Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

GËZIM MALKA ISUF Tepelenė Partia Bindja Demokratike

EDUARD DURO GAZI      Devoll Aleanca për Shqipërinë Europiane

FEZI SHAHOLLI XHELADIN    Devoll I Pavarur

YLLI CENKOLLI ZENEL    Devoll Fryma e Re Demokratike Parti

ARTUR PORPOLLOGU ENVER   Devoll Shpresa për Ndryshim

FATJON FEKA ALUSH Kolonjë Partia Bindja Demokratike

ERION ISAI ADRIATIK Kolonjë Aleanca për Shqipërinë Europiane

LEONARD OLLI NESIM Korçë Partia Bindja Demokratike

SOTIRAQ FILO MELKA Korçë Aleanca për Shqipërinë Europiane

GËZIM TOPÇIU ALI  Maliq Aleanca për Shqipërinë Europiane

ILIR XHAKOLLI TELHA Pogradec Aleanca për Shqipërinë Europiane

PALI KOLEFSKI ANDON  Pustec Aleanca për Shqipërinë Europiane

EDMOND THEMELKO VANGJEL Pustec Partia Aleanca e Maqedonasve për Integrim

LIMAN MORINA ALUSH Has Aleanca për Shqipërinë Europiane

ABEDIN ORUÇI RASIM Kukës Partia Bindja Demokratike

SAFET GJICI NEBI Kukës Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

EDISON HASANAJ RAGIP Tropojë Partia Bindja Demokratike

REXHE BYBERI UKE Tropojë Aleanca për Shqipërinë Europiane

MAJLINDA CARA PASHK Kurbin Aleanca për Shqipërinë Europiane

EDMOND PIROLI NIKOLL Kurbin Partia Bindja Demokratike

SALVADOR KAÇAJ PRETASH Lezhë Partia Bindja Demokratike

EDUART NDOCAJ MARK Lezhë Partia Kombëtare Konservatore Albania

PJERIN NDREU ZEF Lezhë Aleanca për Shqipërinë Europiane

NDREC DEDAJ NDUE  Mirditë Aleanca për Shqipërinë Europiane

GJON NDOJ GJETE  Mirditë I Pavarur

FRAN TUCI ZEF Fushë – Arrëz Aleanca për Shqipërinë Europiane

PJERIN SPATHARI PALOK Malësi e Madhe Partia Bindja Demokratike

TONIN MARINAJ ZEF Malësi e Madhe Aleanca për Shqipërinë Europiane

GJON GJONAJ JAK Pukë Aleanca për Shqipërinë Europiane

VALDRIN PJETRI LUIGJ Shkodër Aleanca për Shqipërinë Europiane

MARK BABANI NDOC Vau i Dejës Aleanca për Shqipërinë Europiane

HAXHI MEMOLLA FETAH Rrogozhinë Aleanca për Shqipërinë Europiane

ARBEN SKËNDERAJ YMER Tiranë Partia Bindja Demokratike

ERION VELIAJ LUAN Tiranë Aleanca për Shqipërinë Europiane

AGIM KAJMAKU YMER Vorë Aleanca për Shqipërinë Europiane

MAJLINDA QILIMI HARUN Delvinë Aleanca për Shqipërinë Europiane

KRISTO KIÇO PANAJOT  Finiq Partia Minoriteti Etnik Grek pėr tė Ardhmen

LEONIDHA HRISTO VASIL  Finiq I Pavarur

SHUAIP BEQIRI VELEDIN Konispol Aleanca për Shqipërinë Europiane

ILIR NIKOLLA HASAN Sarandë I Pavarur

ADRIAN GURMA ANASTAS Sarandë Aleanca për Shqipërinë Europiane

PËLLUMB BINAJ ISMAIL Selenicë Aleanca për Shqipërinë Europiane

MARILDO HODAJ ISMAIL Selenicë Partia Bindja Demokratike

SHAHIN ÇELAJ MUHAMET Selenicë Partia Komuniste e Shqipërisë

DRITAN LELI HALIL Vlorë Aleanca për Shqipërinë Europiane

VALBONA MEZINI REFAT Vlorë Partia Bindja Demokratike

ARIF TAFANI FAIK Belsh Aleanca për Shqipërinë Europiane

JASHAR ELEZI HAMIT Belsh Partia Komuniste e Shqipërisë

PLARENT ALEKSI XHORXHI Berat I Pavarur

PAVLO SHKARPA KOLI Berat Partia Bindja Demokratike

ERVIN DEMO ZEHNI Berat Aleanca për Shqipërinë Europiane

ANDIS SALLA GËZIM Cërrik Aleanca për Shqipërinë Europiane

MERITA XHIKA SHERIF Cërrik Partia Bindja Demokratike

JORGO GORO SOKRAT Himarë Aleanca për Shqipërinë Europiane

BLEDAR SINELLA KUJTIM Kavajë Partia Bindja Demokratike

REDJAN KRALI GJERGJ Kavajë Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

RAKIP SULI BAJRAM Kamëz Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

YLBER GJETA RAMIZ Kamëz Partia Bindja Demokratike

Tërheqja e vëzhguesve, kush është Kongresi i Këshillit të Europës

Ditë e mërkurë, përmes një emaili, Kongresi i Autoriteteve Lokale të Këshillit të Europës ka njoftuar tërheqjen e vëzhguesve të saj për zgjedhjet e 30 qershorit në Shqipëri. Tërheqja e vëzhguesve në moment të fundit u bë me arsyetimin e pasigurisë së vazhdueshme në lidhje me organizimin e zgjedhjeve lokale në Shqipëri më 30 qershor dhe për shkak të rreziqeve të mundshme për sigurinë në disa zona të caktuara.

Kjo u pa nga kryedemokrati Basha si një sinjal i qartë i ndërkombëtarëve që nuk njohin 30 qershorin dhe se këto zgjedhje janë të paligjshme. Por ndryshe shprehet kryetari i grupit të PS-së, Taulant Balla i cili thotë se kjo strukturë e KiE nuk ka pasur vëzhgues as në zgjedhjet e 2017.

Po kush është në të vërtet Kongresi i Këshillit të Europës që ka tërhequr vëzhguesit e saj duke nxitur sërish retorikat e ashpra mes PS dhe PD?

Kongresi i Autoriteteve Lokale dhe Rajonale (CLRA) është asambleja politike gjithëpërfshirëse-europiane që përfaqëson autoritetet lokale dhe rajonale nga 47 shtetet anëtare të Këshillit të Evropës. Roli i tij është promovimi i demokracisë dhe përmirësimi i qeverisjes lokale dhe rajonale.

Kongresi zhvillon vizita të rregullta monitoruese për të gjitha shtetet anëtare për vlerësimin e zbatimit të Kartës Evropiane të Vetëqeverisjes Lokale si dhe vëzhgon  zgjedhjet lokale dhe rajonale në vendet e saj anëtare.

Pra, Kongresi i Autoriteteve Lokale të KE është një strukturë e Këshillit të Evropës, por nuk është Këshilli i Europës. Megjithatë vendimi i këtij kongresi për të tërhequr vëzhguesit e saj nuk do të ndikojë në punën e monitorimit të zgjedhjeve nga OSBE, që një ditë pas zgjedhjeve raportojnë në mënyrë teknike, të paanshme dhe të pa ndikuar, të gjithë mbarëvajtjen e procesit zgjedhor.

Aleatët e Bashës: Bojkotoni zgjedhjet, qëndresë qytetare më 30 qershor

Aleatët e Partisë Demokratike kanë bërë thirrje që qytetarët të bojkotojnë zgjedhjet duke mos pranuar farsën që Rama ka vendosur të  mbajë më 30 qershor. Zgjedhjet monopartiake të “Rilindjes” rrezikojnë pluralizmin politik dhe janë në kundërshtim me ligjin dhe dekretin e presidentit Meta thuhet në deklaratën e aleatëve të Bashës.

Duke njohur 30 qershorin, aleatët kanë kërkuar që Aleanca Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë të vijojë misionin e saj legjitim për të mbrojtur demokracinë kur ajo është në rrezik. Një urdhër ky i porositur edhe nga Basha më herët që qytetarët të ndjekin modelin e Shkodrës dhe të bëjnë qëndresa më 30 qershor. Ky qëndrim i Bashës vjen të paktën në retorikë dhe shkresa, pasi vetë dita e zgjedhjeve do të jetë e qetë, ashtu si ka thënë më herët edhe realstory.al

Vendi ndodhet në një udhëkryq të rrezikshëm që kërcënon një arritje të shenjtë për çdo popull: Pluralizmin politik. Në kundërshti totale me ligjin dhe me dekretin e Presidentit, tashmë të botuar në fletoren zyrtare të Republikës së Shqipërisë, përfaqësuesit e ‘Rilindjes’ vijojnë moskokëçarës projektin e tyre për zgjedhje monopartiake.”- thuhet në deklaratë.

Aleatët e Bashës bën thirrje për qëndresë qytetare si e vetmja alternativë për të shmangur zgjedhjet farsë të 30 qershorit. “Grupimi i Qendrës së Djathtë, në unison me opozitën e bashkuar, i bën thirrje qytetarëve shqiptarë të mos bëhen pjesë e procesit farsë të 30 Qershorit dhe të refuzojnë me neveri votime antikushtetuese dhe antidemokratike. Ne inkurajojmë Aleancën Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë të vijojë misionin e saj legjitim, për të bërë, as më shumë dhe as më pak sesa atë që bëjnë të gjithë popujt liridashës, nga të cilët ne frymëzohemi kur demokracia është në rrezik”.

Në sondazhin e publikuar mbrëmjen e ditës së hënë, të zhvilluar nga GPF Inspiring Research, rezultoi se pavarësisht dhunës dhe retorikës kërcënuese që opozita ka përdorur për të bllokuar zgjedhjet e 30 qershori, mbi 55 % e qytetarëve kanë votuar se do të shkojnë në zgjedhjet e 30 qershori.

Një përqindje goxha e lartë për zgjedhjet lokale. 55 % e pjesëmarrjes në votime është mesatarja normale e zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri, ndërsa në zgjedhjet lokale, pjesëmarrja tenton të jenë më e ulët, nën 50 %.

Zaloshnja: Revolucionet kalojnë nga xhepi, jo nga zyrat e partisë

Nga Eduard Zaloshnja

Në secilën palë zgjedhje të çerek shekullit të fundit, ka patur incidente apo kontestime. Përjashim bëjnë vetëm ato të tetorit 1996. Sjellja e elektoratit në ato zgjerdhje është kyçi për të kuptuar se sa e vlerësojnë shqiptarët votën.

Zgjedhjet lokale të tetorit 1996 u zhvilluan vetëm pesë muaj pas zgjedhjeve famëkeqe të majit 1996, të cilat u konsideruan jo të lira e jo të ndershme nga OSBE/ODHIR, si dhe u kritikuan rëndë nga Uashingtoni e kanceleri të rëndësishme europiane. “Populli opozitar” ishte shumë i zemëruar pas zgjedhjeve të majit, ndërkohë që politikanët protestues opozitarë u rrahën keqazi nga policia e Berishës, në sytë e kamerave të televizioneve ndërkombëtare.

Ta donte mendja se, kur të zhvilloheshin zgjedhjet lokale (pas vetëm 5 muajsh), “populli opozitar” do të vazhdonte të ishte i zemëruar me brutalitetin e Berishës para, gjatë e pas zgjdhjeve parlamentare të majit. Por jo, asnjë incident nuk u shënua në zgjedhjet lokale të tetorit, asnjë parregullsi u vërejt nga vëzhguesit e OSBE/ODHIR, ndërkohë që kandidatët e Berishës për kryebashkiakë fituan në 80% të bashkive e komunave…

Çfarë magjie kishte bërë Berisha në pesë muaj? Në ata muaj, firmat piramidale shënuan lulëzimin më të madh, me reklama në Formula 1 dhe me Mario Kempesin trajner të Lushnjës, ndër të tjera. Ndërkohë, populli ende nuk e dinte se ato ishin thjesht skema piramidale, sepse Berisha e garantonte që ishin të pastra. Të pështjellë në histerinë e fitimeve të papara mujore (si dikur hollandezët në histerinë e tulipanëve në shekullin XVII), shqipëtarët iu përgjigjën me votë masive sloganit “Me ne fitojnë të gjithë”, të cilin Berisha e përdorte në tribuna elektorale, i shoqëruar nga bosat piramidalë.

Zhvendosemi disa muaj në kohë. Firmat piramidale falimentuan dhe dhjetra, në mos qindra, mijra shqiptarë u ngritën në revoltë për paratë (disa edhe për shtëpitë) e humbura në ato firma. Pas 4 mijë të vrarëve dhe 4 muajve të tjerë, u zhvilluan zgjedhje të parakohëshme.  Dhe populli jo vetëm që nuk votoi për kandidatët e Berishës, por nuk i la as të bënin fushatë poshtë Shkumbinit…

Me pak fjalë, kur shqiptarëve të thjeshtë iu dhunua vota e lirë nga Berisha, reaguan vetëm militantët opozitarë. Ama kur iu prek xhepi i tyre, nuk e falën Berishën…

Zhvendosemi 12 vjet në kohë. “Populli opozitar” u zemërua në 2009-ën, sepse Berisha nuk pranoi të hapte kutitë në disa qarqe, ku Edi Rama pretendonte se PS-së i ishin vjedhur mandate. Por pas shumë protestave dhe 4 të vrarëve me duar në xhepa në bulevard, “populli opozitar” u qetësua. Dhe kur Basha i mori bashkinë Ramës me votat e peshkuara në “kutitë e gabuara”, militantët opozitarë vetëm dogjën disa goma në rrugët kryesore. Me fjalë të tjera, 1997-ta nuk u përsërit…

Dhe vijmë tani në ditët e sotme.

Pas publikimit në media të disa përgjimeve që linin të kuptohej se Vangjush Dako kishte bashkëpunuar me pjestarë të një bande kriminale në Shijak (për të shtuar vota për PS-në në 2017-ën), opozita i dogji mandatet e veta parlamentare dhe organizoi protesta me militantë të sjellë me autobuzë e furgonë në Tiranë. Tek nuk ka regjistruar kandidatë për 30 qershorin, ajo ka kërcënuar se do të bllokojë zhvillimin e zgjedhjeve në Shqipëri, për sa kohë Rama nuk ka dhënë dorëheqjen nga posti i kryeministrit. Dhe kërcënimin e bazon tek revolta e pritshme e shqiptarëve, të cilët, sipas saj, do të ngrihen në masë në çdo qytet, për të mos lejuar Ramën të zhvillojë zgjedhje.

Analiza e mësipërme na tregon se nuk ka gjasa për revoltë masive në lidhje me votën, për sa kohë nuk janë prekur drejtpërdrejt xhepat e shqiptarëve të thjeshtë. (Prekja e tërthortë e xhepave të shqiptarëve ka dekada që ndodh përmes taksave të shpenzuara për rrugë të tipit Rrëshen-Kalimash, që kanë kushtuar 220 milionë euro më shumë se ç’duhej, etj. etj.)

Kuksianët u ngritën masivisht kundër pagesës 5 euro në tunelin e Kalimashit, spese u prek drejtpërdrejt xhepi i tyre. Studentët u ngritën masivisht kundër pagesës për provimet e mbartura, sepse u prek drejtpërdrejt xhepi i tyre. Tiranasit u ngritën masivisht kundër sjelljes së lëndëve kimike siriane, sepse menduan se do të rrezikohej jeta e tyre. Ndërsa për bllokimin e zgjedhjeve në 30 qershor, mendja ta do se do të dalin në rrugë vetëm militantët e përhershëm të partive…

Ku gënjeu këshilltari i Presidentit Meta

Të gjithë prisnim Presidentin Meta të dilte të enjten pasdite në një konferencë për shtyp. Por si duket i sëmurë siç tha se ishte dy ditë me herët dhe i “lodhur” nga biseda misterioze me ambasadoren amerikane, ai vendosi të bënte vetëm një reagim në distancë ku bëri thirrje për reflektim “nga të gjitha palët”. Në konferencë për shtyp ai nxori këshilltarin e tij juridik Bledar Dervishaj, duke i dhënë kështu komunikimit më median një karakter teknik dhe ulur nivelin e saj. Por befasia qëndron në faktin se megjithëse teknik, këshilltari juridik i presidentit mbrojti dekretin e shfuqizimit (detyrë e tij), por me argumenta të pavërteta.

Duke mbrojtur dekretin e presidentit ai tha se Kodi Zgjedhor thotë se “të zgjedhurit e këshillave bashkiakë qëndrojnë në detyrë, derisa në ditën kur vijnë të zgjedhurit e rinj”. Më pas ai shtoi: “Po kështu kjo vlen edhe për kryetarët e njësive vendore”.

Por si është e vërteta? Për këtë mjaft të konsultosh Kodin Zgjedhor neni 10, pika 2 për të zgjedhurit lokale. Ai thotë: “2. Për efekt të këtij Kodi, mandati i organeve të qeverisjes vendore mbaron në të  njëjtën datë të të njëjtit muaj të vitit të katërt pas datës së shpalljes me vendim të KQZ-së në shkallë vendi të rezultateve të zgjedhjeve për organet e qeverisjes vendore”.

Realstory disponon kopjen e vendimit të KQZ, të 10 gushtit 2015, për zgjedhjet vendore të vitit 2015 (shih linkun). Sipas kodit, bazuar në këtë vendim të KQZ, mandati I të zgjedhurve lokale, mbaron në 10 gusht 2019. Pra nuk qëndrojnë deri në ditën kur hyjnë në zyrë të zgjedhurit e rinj.

Kjo është gënjeshtra e parë. Por këshilltari juridik i presidentit zoti Dervishaj tha në konferencë për shtyp një tjetër të pavërtetë, sa i përket afatit të shpalljes së dekretit për datën e re të zgjedhjeve, duke deklaruar se data do të jetë e afërt, po ashtu edhe koha e dekretit.

Por çfarë thotë neni 9 i Kodit Zgjedhor për caktimin e datës së zgjedhjeve? 

“Data e zgjedhjeve për Kuvendin caktohet me dekret nga Presidenti i Republikës, sipas  rregullave  të  parashikuara  në  nenin  65  të  Kushtetutës.  Zgjedhjet  për  Kuvendin zhvillohen në një nga dy të dielat e fundit, brenda periudhës zgjedhore të përcaktuar në nenin  8  të  këtij  Kodi  dhe  në  çdo  rast  jo  më  vonë  se  30  ditë  para  datës  së  mbarimit  të  mandatit të Kuvendit… Presidenti  i  Republikës  nxjerr  dekretin  për  caktimin  e  datës  së  zgjedhjeve  për Kuvendin  jo  më  vonë  se 9  muaj  para  mbarimit  të  mandatit  të  Kuvendit.” 

Neni 10 i Kodit Zgjedhor që flet për caktimi i datës së zgjedhjeve për organet e qeverisjes vendore thotë se edhe për datën e zgjedhjeve lokale aplikohet të njëjtat rregulla si në pikat 1 dhe 2 të nenit për zgjedhjet lokale: “1.  Data  e  zgjedhjeve  për  organet  e  qeverisjes  vendore  caktohet  me  dekret  nga Presidenti  i  Republikës.  Për  caktimin  e  datës  së  zgjedhjeve  për  organet  e  qeverisjes vendore, Presidenti zbaton rregullat e parashikuara në pikat 1 dhe 2 të nenit 9 të këtij Kodi”.

Pra në bazë të Kodit, data e zgjedhjeve vendore nxirret jo më vonë sesa 9 muaj nga data e mbarimit te mandatit të të zgjedhurve vendore. Presidenti Meta ka qenë korrekt kur shpalli dekretin për datën 30 qershor. Ai e shpalli atë ne 5 nëntor 2018, nëntë muaj pa 5 ditë para mbarimit të afatit të të zgjedhurve vendor, duke respektuar kodin zgjedhor dhe kushtetutën. Por çfarë tha këshilltari i tij juridik Bledar Dervishaj në konferencë për shtyp? Se Presidenti do te nxirrte se shpejti dekretin e ri, dhe në një datë të afërt me 30 qershorin? Edhe sikur të shpallë datë të re për shembull 7 korrikun (si data më e afërt me 30 qershorin) ai do të shkelte afatin kushtetues me 8 muaj.

Dhe kjo është gënjeshtra e dytë e këshilltarit të presidentit. I cili nuk është as këshilltar politik, dhe as mediatik. Ai është aty për t’i thënë shefit të tij të mos gabojë, ose së paku ti thotë se kur gabon. Por që një jurist që paguhet nga paratë e taksapaguesve në institucionin më të lartë të shtetit, është gabim i rëndë.

Gjithsesi këshilltari i Metës tha një të vërtetë. Ai tha se dekreti i ri do të dalë pas negociatave mes palëve dhe marrëveshjes eventuale mes tyre. Por prapë këtu bëri një “gabim”: nxori gënjeshtar shefin e tij, që një ditë më herët deklaroi me zë të fortë se nuk do priste dakortësinë e PS, për të nxjerrë një datë të re zgjedhjesh.

Ndoshta ndaj dhe Meta zgjodhi të mos dilte vetë. Burri që është burrë, nuk gënjen kurrë. Por nëse gënjen, nxjerr këshilltarin që të pranojë gabimin. /realstory.al

Luan Rama: Sot zgjedhjet si në kohën e Enver Hoxhës, me një kandidat

Lëvizja Socialiste për Integrim ka mbajtur një takim me strukturat e saj në Tiranë, ku nënkryetari Luan Rama përsëriti se protestat nuk do të ndalen deri në mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Sipas Luan Ramës sot zgjedhjet mbahen njësoj si në kohën e Enver Hoxhës, me një kandidat.

“Koncesionet bëhen në mënyrë skandaloze dhe të paligjshme. Protestat janë një shenjë revolte ndaj korrupsionit të madh qeveritar. Me protestat, tregojmë forcën tonë në rritje. Qytetarët e meritojnë hapjen e negociatave, por korrupsioni dhe krimi i organizuar nuk e lënë Shqipërinë të integrohet drejt BE-së. Raporti flet qartë dhe aty vihet në dukje krimi i organizuar që ka zaptuar vendin dhe mban nën kontroll qeverinë. Ne nuk do të ndalemi deri në mbajtjen e zgjedhjeve të lira e të ndershme. Tani zgjedhjet mbahen me një kandidat. Njësoj si në kohën e Enver Hoxhës, na paraqitet një kandidat, ky është fronti, klani i Rilindjes. Kur themi Rilindja, nënkuptojmë krimin në qeveri.” – tha Luan Rama

Ambasadori italian: Zgjedhjet janë legjitime, kriza brenda opozitës

“Zgjedhja për të mos marrë pjesë është një zgjedhje personale, që duhet respektuar, por që nuk i bën të pavlefshme këto zgjedhje.” Ky ishte mesazhi i Ambasadorit italian në Tiranë, Alberto Cutillo që dha gjatë një interviste në emisionin “Përballë” në RTSH. Cutillo tha se zgjedhjet e 30 qershorit janë legjitime dhe se pjesëmarrja në to është një zgjedhje personale, por gjithashtu bëri thirrje për opozitën e mbetur jashtë parlamentit dhe se ajo duhet të gjejë një rrugë brenda saj për të zgjidhur krizën në vend.

“Manifestimet e fundit kanë treguar se mund të manifestohet në mënyrë paqësore. Parlamenti sot ka një opozitë të re, që është legjitime, por e dimë të gjithë që opozita, në kuptimin e udhëheqësve kryesor të forcave të opozitës, është jashtë parlamentit. Duhet mbajtur një dialog i hapur me të gjithë. Opozita duhet të gjej në brendësi të saj zgjidhjet, të cilat i japin mundësinë e zgjidhjes së krizës. Për mua këto zgjedhje janë legjitime. Zgjedhja për të mos marrë pjesë është një zgjedhje personale, që duhet respektuar, por që nuk i bën të pavlefshme këto zgjedhje. Nga kjo situatë demokracia nuk del e ekzaltuar, por as e poshtëruar.’ – tha ambasadori Cutillo.

Ambasadori italian tha se kriza duhet të zgjidhet brenda opozitës, pasi aty lindi dhe u zhvillua. Të njëjtën gjë do të bënin edhe partitë e tjera në botë.

“Kjo është një krizë e ndërlikuar që ka lindur dhe zhvilluar në brendësi të opozitës dhe kësisoj i takon opozitës që ta zgjidhë. Besoj se në vende të tjera një krizë e tillë do të ishte administruar në brendësi të partive mbi bazën e rregullave të demokracisë së brendshme të partive, të cilat në Shqipëri janë disi të ndryshme. Partitë janë më të ngurta dhe kërkojnë t’i eksportojnë jashtë krizat, të cilat normalisht duhet të administrohen brenda tyre. Por besoj se në fund, partitë do të dinë të zgjedhin në interes të vendit. Ka diçka që nuk ecën në mekanizmin zgjedhor. Kjo mund të reformohet. Nëse nuk bëhet brenda 30 qershorit, të mos e kthejmë në një dramë”. – tha Cutillo

Zgjedhjet lokale, miratohen anëtarët e bordit të monitorimit të medias

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve gjatë mbledhjes së sotme ka miratuar anëtarët e bordit të monitorimit të medias gjatë fushatës zgjedhore në radio dhe televizionet e vendit.

Anëtarët e bordit të monitorimit të mediave janë Artan Cena, Bledar Lumani, Dardan Malaj, Ylli Pata dhe Maklen Misha.

Mbledhja e parë e Bordit do të zhvillohet në datën 29 maj 2019, në ambientet e selisë së Autoritetit të Mediave Audio-Vizive.

Opozita shtyn protestën, respekton Natën e Kadrit dhe… Ditën e Edit

Opozita ka “ndërruar” mendje, duke vendosur shtyrjen me dy ditë të protestës së lajmëruar për datën 31 maj. Vendimi për shtyrjen e protestës në datën 2 qershor është marrë gjatë ditës së sotme nga PD dhe aleatët e saj.

Ky vendim ka ardhur një ditë pasi Partia Socialiste ka vendosur që të hap zyrtarisht fushatën më 1 qershor, pasi kishte lajmëruar më herët se do ta niste fushatën për zgjedhjet lokale më 31 maj.

Mirëpo të shtunën, pas protestës së gjashtë kombëtare, opozita vendosi që të zhvillojë një tjetër protestë kombëtare, duke zgjedhur si datë të mbajtjes së saj 31 majin, ditën kur PS kishte lajmëruar nisjen e fushatës elektorale.

Por duket se Partia Demokratike me këtë vendim ka respektuar edhe vendimin e PS, dhe ka zgjedhur të ndryshojë datën e protestës së radhës, duke caktuar 2 qershorin si ditën kur do të zhvillohet protesta e shtatë kombëtare.

Sipas opozitës, shkaku i shtyrjes së kësaj proteste është se data 31 maj është vendosur si Nata e Kadrit nga Komuniteti Mysliman Shqiptar.

Në këtë natë besimtarët myslimanë i përkushtohen adhurimit të Zotit dhe lutjeve në muajin e Ramazanit, duke shmangur angazhime të tjera.

Ndaj dhe opozita ka vendosur që në këtë ditë të mos zhvillojë protestën, por t`i lejojë njerëzit të kryejnë ritet e tyre fetare. Por një rrugë e dy punë: ka respektuar kalendarin mysliman, por edhe atë të Selisë Rozë.

Skip to toolbar