Zgjedhjet/ Lista e plotë e kandidatëve për kryetar dhe 36 partitë politike në garë

AKTUALITET


Procesi i votimit për zgjedhjet lokale në vendin tonë ka nisur prej orës 07:00 të kësaj të diele, ku mbi 3.5 milionë shqiptarë me të drejtë vote, mund të shprehin vullnetin e tyre për të zgjedhur drejtuesit e rinj të bashkive. Por kush janë kandidatët për kryetar në 61 bashkitë e vendit? Pavarësisht se opozita e djathtë dhe aleatët e saj nuk janë futur në zgjedhje, për herë të parë të në këtë proces elektoral në gati gjysmën e bashkive ka vetëm një kandidat nga Partia Socialiste, ndërsa në bashki të tjera ka dhe rivalë.

Kështu, Partia Socialiste kandidon me një kandidat  në 31 bashki të vendit, ndërsa në 30 të tjera kandidojnë dy ose më shumë persona, që përfaqësojnë subjektet të ndryshme zgjedhore. Kështu, në 24 bashki të vendit votuesit  do të kenë mundësi të zgjedhin midis dy alternativave, pra praktikisht mund të flitet për garë elektorale, ndërsa në 6 bashki të tjera, ka më shumë se tre kandidat.


Partia Socialiste është i vetmi subjekt politik që ka kandidat në të gjitha bashkitë e vendit, ndërkohë në gjysmën e tyre garon me kandidat dhe Bindja Demokratike e drejtuar nga Astrit Patozi, ndërsa nuk mungojnë në këto zgjedhje as subjekte të tjera si: Partia Komuniste Shqiptare, Partia Kombëtare Konservatore, Aleanca Maqedonase për Integrim, Fryma e Re Demokratike dhe Shpresa për Ndryshim, ndërsa në disa bashki ka dhe kandidat të pavarur. Ndërkohë, ndryshe paraqitet situata e subjekteve zgjedhore  që marrin pjesë në garën për një vend në Këshillat Bashkiak të 61 bashkive të vendit, pasi në këtë garë janë plotë 36 parti politike, të cilat do të synojnë të kenë përfaqësuesit e tyre në ato që quhen Kuvende Lokale, të cilët do të jenë vendimarrësit e qytetarëve të bashkive ku do të zgjidhen për katër vitetet e ardhshme

Kandidatët për kryetar në 61 bashki të vendit

KRESHNIK HAJDARI RIZA Kuçovë Aleanca për Shqipërinë Europiane

ADRIATIK ZOTKAJ MALIQ Poliçan Aleanca për Shqipërinë Europiane

ADRIATIK MEMA MALIQ Skrapar Aleanca për Shqipërinë Europiane

JULIANA MEMAJ FLAMUR Ura Vajgurore Aleanca për Shqipërinë Europiane

ILIR BALLA SHYQIRI Bulqizë Partia Bindja Demokratike

LEFTER ALLA SADIK Bulqizë Aleanca për Shqipërinë Europiane

DIONIS IMERAJ XHELIL Dibër Aleanca për Shqipërinë Europiane

SHKELZEN QOKA XHAVIT Dibër Partia Bindja Demokratike

BEDRI HOXHA SELMAN Klos I Pavarur

ILMI HOXHA HAXHI Klos Aleanca për Shqipërinë Europiane

AGRON MALAJ RUFAT Mat Aleanca për Shqipërinë Europiane

VALBONA SAKOLLARI AVDULLA Durrës Partia Bindja Demokratike

VALBONA SAKO SIMO Durrës Aleanca për Shqipërinë Europiane

ARTUR BUSHI XHEKE Krujë Aleanca për Shqipërinë Europiane

ARBEN POHUMI PULLUMB Shijak Partia Bindja Demokratike Parti

ELTON ARBANA XHEMAL Shijak Aleanca për Shqipërinë Europiane

GLEDIAN LLATJA ILJAZ Elbasan Aleanca për Shqipërinë Europiane

SABRI IBRAHIMI ISMAIL Gramsh Partia Bindja Demokratike

KLODIAN TAÇE ASQERI Gramsh Aleanca për Shqipërinë Europiane

KASTRIOT GURRA HASAN Librazhd Aleanca për Shqipërinë Europiane

LORENC TOSKU XHEVDET Peqin Aleanca për Shqipërinë Europiane

NURI BELBA RAMIZ Prrenjas Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

MYSLIM KARRIQI BARJAM Prrenjas Shpresa pėr Ndryshim

FREDI KOKONESHI PANDI Divjake Aleanca për Shqipërinë Europiane

ARMANDO SUBASHI NIKOLLA Fier Aleanca për Shqipërinë Europiane

FATOS TUSHE BANUSH Lushnje Aleanca për Shqipërinë Europiane

QERIM ISMAILAJ ISMAIL  Mallakaster Aleanca për Shqipërinë Europiane

ROBERT BRAHAJ MYRTO Mallakaster Partia Bindja Demokratike Parti

RAJMONDA BALILAJ MIHAL Patos Aleanca për Shqipërinë Europiane

MAJLINDA BUFI DAUT Roskovec Aleanca për Shqipërinë Europiane

DHIMITRAQ TOLI PANDELI Dropull Aleanca për Shqipërinë Europiane

FLAMUR GOLEMI SEJDI Gjirokastër Aleanca për Shqipërinë Europiane

KLEMENT NDONI PETRO Kelcyre Aleanca për Shqipërinë Europiane

SHKELQIM MUHAJ BATJAR Kelcyre Partia Bindja Demokratike

HAZBI KASAJ VEIP Kelcyre Shpresa për Ndryshim

LUIZA MANDI PETRO Libohove Aleanca për Shqipërinë Europiane

GJOLEK GUCI MYSLYM Memaliaj Aleanca për Shqipërinë Europiane

ALMA HOXHA HASAN Përmet Aleanca për Shqipërinë Europiane

TËRMET PEÇI NURO Tepelenė Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

GËZIM MALKA ISUF Tepelenė Partia Bindja Demokratike

EDUARD DURO GAZI      Devoll Aleanca për Shqipërinë Europiane

FEZI SHAHOLLI XHELADIN    Devoll I Pavarur

YLLI CENKOLLI ZENEL    Devoll Fryma e Re Demokratike Parti

ARTUR PORPOLLOGU ENVER   Devoll Shpresa për Ndryshim

FATJON FEKA ALUSH Kolonjë Partia Bindja Demokratike

ERION ISAI ADRIATIK Kolonjë Aleanca për Shqipërinë Europiane

LEONARD OLLI NESIM Korçë Partia Bindja Demokratike

SOTIRAQ FILO MELKA Korçë Aleanca për Shqipërinë Europiane

GËZIM TOPÇIU ALI  Maliq Aleanca për Shqipërinë Europiane

ILIR XHAKOLLI TELHA Pogradec Aleanca për Shqipërinë Europiane

PALI KOLEFSKI ANDON  Pustec Aleanca për Shqipërinë Europiane

EDMOND THEMELKO VANGJEL Pustec Partia Aleanca e Maqedonasve për Integrim

LIMAN MORINA ALUSH Has Aleanca për Shqipërinë Europiane

ABEDIN ORUÇI RASIM Kukës Partia Bindja Demokratike

SAFET GJICI NEBI Kukës Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

EDISON HASANAJ RAGIP Tropojë Partia Bindja Demokratike

REXHE BYBERI UKE Tropojë Aleanca për Shqipërinë Europiane

MAJLINDA CARA PASHK Kurbin Aleanca për Shqipërinë Europiane

EDMOND PIROLI NIKOLL Kurbin Partia Bindja Demokratike

SALVADOR KAÇAJ PRETASH Lezhë Partia Bindja Demokratike

EDUART NDOCAJ MARK Lezhë Partia Kombëtare Konservatore Albania

PJERIN NDREU ZEF Lezhë Aleanca për Shqipërinë Europiane

NDREC DEDAJ NDUE  Mirditë Aleanca për Shqipërinë Europiane

GJON NDOJ GJETE  Mirditë I Pavarur

FRAN TUCI ZEF Fushë – Arrëz Aleanca për Shqipërinë Europiane

PJERIN SPATHARI PALOK Malësi e Madhe Partia Bindja Demokratike

TONIN MARINAJ ZEF Malësi e Madhe Aleanca për Shqipërinë Europiane

GJON GJONAJ JAK Pukë Aleanca për Shqipërinë Europiane

VALDRIN PJETRI LUIGJ Shkodër Aleanca për Shqipërinë Europiane

MARK BABANI NDOC Vau i Dejës Aleanca për Shqipërinë Europiane

HAXHI MEMOLLA FETAH Rrogozhinë Aleanca për Shqipërinë Europiane

ARBEN SKËNDERAJ YMER Tiranë Partia Bindja Demokratike

ERION VELIAJ LUAN Tiranë Aleanca për Shqipërinë Europiane

AGIM KAJMAKU YMER Vorë Aleanca për Shqipërinë Europiane

MAJLINDA QILIMI HARUN Delvinë Aleanca për Shqipërinë Europiane

KRISTO KIÇO PANAJOT  Finiq Partia Minoriteti Etnik Grek pėr tė Ardhmen

LEONIDHA HRISTO VASIL  Finiq I Pavarur

SHUAIP BEQIRI VELEDIN Konispol Aleanca për Shqipërinë Europiane

ILIR NIKOLLA HASAN Sarandë I Pavarur

ADRIAN GURMA ANASTAS Sarandë Aleanca për Shqipërinë Europiane

PËLLUMB BINAJ ISMAIL Selenicë Aleanca për Shqipërinë Europiane

MARILDO HODAJ ISMAIL Selenicë Partia Bindja Demokratike

SHAHIN ÇELAJ MUHAMET Selenicë Partia Komuniste e Shqipërisë

DRITAN LELI HALIL Vlorë Aleanca për Shqipërinë Europiane

VALBONA MEZINI REFAT Vlorë Partia Bindja Demokratike

ARIF TAFANI FAIK Belsh Aleanca për Shqipërinë Europiane

JASHAR ELEZI HAMIT Belsh Partia Komuniste e Shqipërisë

PLARENT ALEKSI XHORXHI Berat I Pavarur

PAVLO SHKARPA KOLI Berat Partia Bindja Demokratike

ERVIN DEMO ZEHNI Berat Aleanca për Shqipërinë Europiane

ANDIS SALLA GËZIM Cërrik Aleanca për Shqipërinë Europiane

MERITA XHIKA SHERIF Cërrik Partia Bindja Demokratike

JORGO GORO SOKRAT Himarë Aleanca për Shqipërinë Europiane

BLEDAR SINELLA KUJTIM Kavajë Partia Bindja Demokratike

REDJAN KRALI GJERGJ Kavajë Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

RAKIP SULI BAJRAM Kamëz Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

YLBER GJETA RAMIZ Kamëz Partia Bindja Demokratike
Skip to toolbar