I ndalohet kandidimi, Fredi Beleri kërkon ndihmën e Athinës

Ndalimi i kandidimit të Fredi Belerit për Bashkinë Himarë nga KQZ ka ngjallur reagimin e Athinës Zyrtare. Fredi Beleri është kryetar i Omonias në Himarë, ndërsa hodhi kandidaturën për kryetar të Bashkisë Himarë në zgjedhjet e 30 qershorit.

Në vlerësimin e kandidaturës së tij, KQZ vendosi që Beleri nuk i plotësonte kriteret pasi ishte në shkelje të ligjit. Beleri është gjetur në shkelje të ligjit të dekriminalizimit ku rezulton i dënuar nga Gjykata e Athinës në vitin 1999 për armëmbajtje pa leje dhe nga Gjykata e Vlorës në vitin 2006 për thirrje urrejtjeje nacionaliste.

Ministria e Jashtme greke tha se vendimi i KQZ nuk ka bazë ligjore dhe po ndjek me shqetësim këtë situatë.

“Vendimi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Shqipëri për të mos lejuar kandidimit e zotit Beleri është tepër shqetësues. Me sa jemi në dijeni deri më tani ky vendim nuk ka bazë ligjore. Jemi duke ndjekur zhvillimet dhe jemi të gatshëm të ndihmojnë përfaqësuesit e minoritetit.” – thuhet në reagim

Taulant Balla paralajmëron opozitën: Askush të mos guxojë të pengojë zgjedhjet!

Drejtuesi Politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Elbasanit, ka bërë një paralajmërin të fortë për opozitën, e cila ka deklaruar se nuk do të lejojë zhvillimin e zgjedhjeve më 30 qershor. Gjatë prezantimit të 51 kandidatëve për anëtar të Këshillit Bashkiak të bashkisë Elbasan, Balla ka paralajmëruar opozitën të mos guxojë të pengojë qoftë dhe një zgjedhës të vetëm të votojë.

“Zgjedhjet do të zhvillohen. Kush guxon të pengojë, qoftë edhe një zgjedhës të vetëm të shkojë për të ushtruar të drejtën e vet, Kodi Penal është i qartë. Të gjithë e dinë se çfarë i pret nëse guxojnë të pengojnë një zgjedhës të shkojë të votojë, nëse guxojnë të dëmtojnë një qendër votimi, apo një material votimi”.

“Çdo përpjekje, qofshin me bomba molotov, apo me dhunë kundër institucioneve për të penguar fillimin e bisedimeve, për të penguar rrugën europiane të Shqipërisë, për të penguar vijimin e mëtejshëm të Reformës në Drejtësi nuk ka për t’ja dalë dot. Kjo është një gjë e sigurt. Të gjithë shqiptarët janë të bindur se ne duhet të ecim në rrugën e nisur.”

Duke shprehur urimin për kandidatët për kryetar bashkie në Qarkun Elbasan, Balla vuri në dukje rëndësinë e zgjedhjeve të 30 Qershorit dhe momentin e rëndësishëm në të cilin ndodhet vendi.

“Kodi Zgjedhor parashikon që 30 qershori është afati i fundit për zgjedhjet vendore. Është shumë e rëndësishme që ne t’i përmbahemi respektimit të parashikimeve të Kodit Zgjedhor përsa i përket zhvillimit të fushatës”.

“Fushat do të zhvillohet vetëm në 30 ditët e parashikuara nga kodi dhe për ne si Parti Socialiste, zhvillimi i një fushte në respektim të të gjitha kushtëzimeve që vendos Kodi Zgjedhor është mjaft e rëndësishme”.

“Derisa të fillojë fushata, ne jemi shumë të vetëdijshëm se Shqipëria pret një vendim shumë të rëndësishëm siç është fillimi i bisedimeve për anëtarësim, rekomandimi i Komisionit Europian, i cili me të gjitha gjasat dhe konfirmimet do të jetë një rekomandim pozitiv”.

KQZ kalon në “sitë” kandidatët për zgjedhjet

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, me ndihmën dhe informacionet e marra nga Drejtoria e Burgjeve, ajo e Gjendjes Civile dhe Zyra e Gjendjes Gjyqësore, ka nisur procesin e skanimit të kandidatëve për zgjedhjet e 30 qershorit.

Në “sitë” do të kalojnë të gjithë kandidatët për Kryetar Bashkie dhe ato për Këshillin Bashkiak duke vlerësuar procesin e integritetit të tyre.

Skanimi nisi me kandidatët e PS ku u skanuan 16 prej tyre, të cilët morën aprovimin e KQZ-së, pasi nuk kishin asnjë problematikë që mund t’u pengonte kandidimin.

Pjesë e skanimit të sotëm ishte edhe ish gardisti i 21 janarit, Agron Malaj për Bashkinë Mat, i cili kishte deklaruar në formularin e dekriminalizimit një dënim prej 10 muajsh për armëmbajtje pa leje. Ky dënim e pengon kandidimin e tij.

Si do pengohen zgjedhjet? Basha: Janë shtyrë edhe në të kaluarën

I pyetur nga gazetarët se kush është platforma për të ndaluar zgjedhjet më 30 qershor, Basha tha ato janë shtyrë edhe në të kaluarën madje nga vetë Rama në 2007, prandaj nuk ka se pse kjo të mos ndodh tani. Basha tha se largimi i Ramës është e vetmja mënyrë që Shqipëria të çlirohet nga krimi.

Gazetari: Kryeministri Edi Rama tha se më 30 qershor do të bëhen zgjedhjet. A ka PD ndonjë platformë që të pengojë zhvillimin e zgjedhjeve, pasi opozita i konsideron si proces fals dhe të korruptuar?

Basha: Kjo që ka deklaruar Rama tregon sesa në panik ndodhet. Nuk besoj se është rënduar aq shumë sa të mos kujtojë se më 2007 shtyu zgjedhjet. Këta janë të gjitha vetëm pretendime. Rama ka marrë peng karrigen e kryeministrit me krimin e organizuar dhe thotë se është i kërcënuar. Nga kush është i kërcënuar? Nga krimi. Edhe ndodh. Nëse ndodh që kryeministri kërcënohet nga krimi i organizuar, imagjino se çfarë mund të ndodhë me popullin. Kemi një kryeministër të marrë peng nga krimi. Kandidati i Shijakut është i diktuar nga Abdylaj. Kandidatja e Durrësit e diktuar po ashtu. Lista e kandidatëve të PS është pasqyra e bashkëpunimit kriminal të Ramës me bandat. Ata janë bos të bandave kriminale. Në vend se të jenë këta prapa hekurave, janë prapa hekurave qytetarët. Me Ramën e keqja do të shkojë thellë e më thellë. Vetëm largimi i tij do të bëjë që Shqipëria të çlirohet nga krimi dhe t’ia zgjidhë duart drejtësisë.

Bindja Demokratike zyrtarizon kandidatët për zgjedhjet lokale

Partia më e re në vend, Bindja Demokratike, ka zyrtarizuar ditën e sotme kandidatët e saj për 25 bashki të vendit në zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Përmes zëdhënëses së tyre për mediat, Antonela Bregu janë paraqitur të 25 emrat për kandidatë dhe me një profil të shkurtër të tyre.

Lista e kandidatëve:

Bashkia Berat-Pavlo Shkarpa/ Lindur dhe rritur ne Berat, zoti Pavlo Shkarpa edhe si drejtues i shoqatës Antipatrea është një nga qytetaret me te spikatur te Beratit si kontributor kryesor i ruajtjes se vlerave historike te qytetit dhe lobues i Beratit ne UNESCO. Pavlo Shkarpa është inxhinier dhe hartues i dhjetëra projekteve te ruajtjes dhe promovimit te qytetit te Beratit.

Bashkia Bulqizë –Ilir Balla/ Intelektual, arsimtar, lindur dhe rritur ne Shupenze. Ka mbajtur poste te larta ne administratën arsimore dhe atë vendore. Prej vitit 2003 e ne vijim punon si menaxher ne sektorin privat.

Bashkia Cërrik- Merita Xhika/ Shume aktive ne jetën publike te qytetit te Cërrikut, Merita është mësuesja e qytetit, qe ka marre përsipër te angazhohet dhe kontribuoje jo vetëm ne edukimin e te rinjve te Cërrikut, por edhe ne përmirësimin e jetës se te gjithë qytetit.

Bashkia Devoll- Fejzi Shaholli/ Fizikant ne formim, ai mban dhe funksionin e sekretarit te marrëdhënieve ndërkombëtare te komunitetit mysliman dhe ka kryer trajnime deri ne Departamentin e Shtetit Amerikan. i është ofruar qytetit ku jeton si kandidat i pavarur ne këto zgjedhje dhe ka te gjithë mbështetjen e Bindjes Demokratike për te fituar kundër qeverise ne bashkinë e devollit.

Bashkia Durrës – Valbona Sakollari/ Mund te konsiderohet pa e tepruar si një zbulim i bindjes demokratike, një oferte fantastike për Durrësin me 30 qershor. Me një karriere te admirueshme ne sipërmarrjen private, pedagoge ne universitet dhe e super kualifikuar brenda e jashtë vendit.

Bashkia Dibër – Shkëlzen Qoka/ I diplomuar ne menaxhim biznes, Shkëlzen qoka ka një karriere te admirueshme jo vetëm ne sektorin privat por edhe ne atë publik duke përfshirë funksione te larta publike si ish kryetar komune. Hartues dhe menaxhues i dhjetëra projekteve zhvilluese ne rrethin e Dibrës.

Bashkia Kolonje- Fatjon Feka/ Një djalë i ri ne moshe por me kualifikime te plota si administrator me përvoje ne sektorin e pushtetit vendor te rrethit te Ersekës. I angazhuar qe ditët e para me bindjen demokratike.

Bashkia Gramsh- Sabri Ibrahimi/ Sabri Ibrahimi është një gramshiot jo pak i njohur dhe gjithmonë nje qytetar i angazhuar per zhvillimin e treves ku ka lindur dhe është rritur. I diplomuar si inxhinier ndërtimi, Sabri Ibrahimi është projektues i jo pak veprave publike ne qytet dhe me gjere.

Bashkia Kavaje- Bledar Sinella/ Njihet si një nga kontribuesit me te spikatur te sportit te futbollit kavajas dhe shqiptar, si trajner i disa prej klubeve te kategorisë superiore dhe kombëtares se moshave shqiptare. Ka përfunduar universitetin e edukimit fizik dhe atë te drejtësisë dhe sot ofrohet për te qene qytetari i pare i Kavajës.

Bashkia Kamëz- Ylber Gjeta/ Qendrestar i vendosur i te djathtës shqiptare ne periudhat me te vështira te opozitarizmit ne vend. Pjesëtar i grevës se urisë se studenteve ne vitin 1998, ylber gjeta ka qene gjithmonë aktivist i radhëve te para te lëvizjeve studentore dhe opozitare ne Shqipëri.

Bashkia Këlcyrë- Shkelqim Muhaj/ Është një djalë i trevës se Këlcyrës qe zotëron ne zone një nga bizneset me te mira te agroturizmit dhe agroperpunimit.

Bashkia Klos- Bedri Hoxha/ Disa here deputet i kuvendit te republikës se Shqipërisë, Bedri Hoxha është një nga politikanet me aktive dhe te niveleve me te larta te qarkut te Dibres. Këtë here ka vendosur qe ne cilësinë e kandidatit te pavarur te behet qytetar i pare i bashkisë Klos dhe ka te gjithë mbështetjen e bindjes demokratike.

Bashkia Korçe- Leonard Olli/ Antar i bordit themeltar te bindjes demokratike dhe personazh shume aktiv ne jeten politike te viteve te fundit. I laureuar ne shkencat e komunikimit ai ka qene funksionar i larte i opozitës shqiptare ne këshillin bashkiak Tirane.

Bashkia Kukës- Abedin Uruci/ Abedin Uruci eshte nje nga kontributoret kryesore te qarkut te kukesit, qe ka mbajtur poste te rëndësishme qe nga viti 2000 e deri me sot, si kryetar i komunës Kolsh dhe kryetar i qarkut te Kukësit deri me tani.

Bashkia Kurbin – Edmond Piroli/ Pavarësisht se jurist i ri ne moshe, me nje karriere te admirueshme ne fushen e avokatise, ka kontribuar si zyrtar i larte ne institucionet e regjistrimit te pasurive dhe ato penitenciare. Është nje nga pinjollet e familjeve me te shquara dhe atdhetare te Kurbinit.

Bashkia Lezhe – Salvador Kacaj/ Ikona e futbollit te Besëlidhjes dhe Kombëtares qe me vepra konkrete e ktheu Shëngjinin ne emblemën e turizmit shqiptar. Administratori i suksesshëm qe meritoi vëmendjen me te madhe edhe ndërkombëtare, përfshi dhe binjakëzime te niveleve me te larta. Zoti Kacaj është njeriu i fitoreve spektakolare sportive dhe elektorale.

Bashkia Malesi e Madhe-Pjerin Spathari/ Kandidati i Bindjes Demokratike për Malësinë e Madhe ka nisur angazhimin publik si pjesëmarrës i lëvizjes studentore 90. Ka qene kryetar komune i zonës se Kastratit, nënkryetar i qarkut Shkodër, prej 10 vitesh rresht kryetar dhe nënkryetar i degës se Partisë Demokratike Malësi e madhe, ka qene nga themeltaret e pare te bindjes demokratike ne këtë treve.

Bashkia Sarande – Ilir Nikolla/ Kandidat i pavarur per drejtimin e bashkisë te Sarandës, ka mbështetjen e plote te bindjes demokratike ne këtë sfide. I diplomuar ne dy fakultete, ka pasur një kontribut te rendesishem qe ne vitet e para te demokracisë ne administraten shteterore dhe vendore ne qarkun e Sarandës.

Bashkia Selenice- Marildo Hodaj/ Është një i ri i diplomuar ne fakultetin ekonomik, dega turizëm, i angazhuar vitet e fundit jo vetëm ne sektorin publik, por edhe ne ate privat sa i përket menaxhimit turistik.

Bashkia Skrapar-Dejvis Hebibasi/ Lindur ne qytetin e Skraparit ka kryer studimet e larta ne fushën e edukimit fizik. Si i ri, ka qene gjithmonë i angazhuar ne jeten e qytetit dhe ka spikatur si menaxher ne sektorin privat.

Bashkia Shijak- Arben Pohumi/ Biznesmen i njohur i qytetit te Shijakut qe ditët e para te ndryshimit te sistemit, ka themeluar dhe administron kompaninë Ag Motors. I vlerësuar me titullin qytetar nderi i Durrësit, ka spikatur si individ me iniciative te veçante dhe kontribuues ne jetën publike te qytetit.

Bashkia Tirane – Arben Skenderi/ Arben Skenderi do te jete sharm i fushatës se kryeqytetit. Nje nder artistet dhe pedagoget me te njohur te vendit, i përzgjedhuri i Bindjes Demokratike për te bere diferencën me falsitetin e rilindjes, qe kemi përballë. Përfaqësues shembullor i modelit te ri qe duam te sjellim per Tiranën dhe te gjithe Shqipërinë.

Bashkia Tepelene – Gezim Malka/ Inxhinier ndërtimi, 3 here kryetar komune, dhe disa here te tjera drejtues ne administratën vendore te qytetit.

Bashkia Tropoje- Edison Hasanaj/ I laureuar me dy fakultete ne fushën e shkencave politike dhe sociale, Edison Hasanaj është nje i ri ne moshe qe kërkon te kontribuoje ne jetën publike te qytetit te Tropojës.

Bashkia Vlore- Valbona Mezini/ Ka studiuar për gazetari dhe ka ushtruar profesionin e saj ne mediat kryesore te vendit. Qe diten e pare te aktivitetit te saj politik është spikatur si opozitare me mazhorancen aktuale. Ka mbajtur postin e anëtares se kryesise te partise demokratike dhe qe diten e pare te themelimit është anëtare e bordit përfaqësues te bindjes demokratike.

Ndërkohë, BINDJA DEMOKRATIKE ka kandidatë për këshilltarë në këto Bashki, të renditura më poshtë sipas rendit alfabetik:
Belsh, Berat, Bulqizë, Cërrik, Delvinë, Devoll, Dibër, Divjakë, Dropull, Durrës, Elbasan, Fier, Finiq, Gjirokastër, Gramsh, Has, Himarë, Kamëz, Kavajë, Këlcyrë, Klos, Kolonjë, Konispol, Korçë, Krujë, Kukës, Kurbin, Lezhë, Libohovë, Librazhd, Lushnje, Malësi E Madhe, Maliq, Mallakastër, Mat, Mirditë, Patos, Peqin, Përmet, Pogradec, Përrenjas, Roskovec, Rrogozhinë, Sarandë, Selenicë, Shijak, Shkodër, Skrapar, Tepelenë, Tiranë, Tropojë, Vau Dejës, Vlorë, Vorë.

“I keqardhur që Basha nuk është, të shtunën listat e zgjedhjeve”

Pas përfundimit të mbledhje së kryesisë së Partisë Socialiste, Rama tha se ditën e shtunë do të vendosen emrat e kryetarëve që do të garojnë për 61 bashkitë e vendit.

“Kemi bërë një diskutim paraprak për t’i paraprirë vendimmarrjes së ditës së shtunë ku do të konsolidojmë të gjithë listën e kandidatëve për kryetarë të bashkive si dhe për këshillat bashkiakë. Për kryetarët e bashkive do vendosim emër për emër ditën e shtunë, për këshillat bashkiakë do konsolidojmë të gjitha kriteret dhe pastaj do të mandatojmë të deleguarit sipas qarqeve që t’i depozitojnë sipas afatit listën e kandidatëve për këshillat e bashkive për zgjedhjet e 30 qershorit. Në 30 qershor ne do të kërkojmë votën e qytetarëve në të 61 bashkitë e vendit për të marrë një mandat për 4 vitet e ardhshme në drejtimin e 61 bashkive.”- tha Rama

Rama tha se ndihet i keqardhur që PD dhe LSI nuk do të marrin pjesë në zgjedhje për të përfaqësuar qytetarët që u besojnë dhe se i kanë hyrë një rrugë pa krye.

“A jam i mërzitur që s’do ta kem përballë? Duhen gjëra shumë më të mëdha që unë të mërzitem. Unë jam sigurisht i keqardhur, patjetër që opozita e Partisë Demokratike dhe e simotrës së saj LSI ka vendosur të shkojë në një rrugë pa krye. Unë uroj që të jetë një rrugë me kthim për ta, por nuk kam ndërmend të bëj asnjë përpjekje që ata të kthehen nga ajo rrugë. Sepse në fund të ditës, ajo që është më e rëndësishmja është që sistemi të garantojë pjesëmarrjen e gjithsecilit. Por në një sistem demokratik, askush nuk është i detyruar të marri pjesë me zor në një proces zgjedhor. Dhe në momentin kur nuk ndjen detyrim ndaj atyre që përfaqëson ka marrë fund. S’ka asgjë që e detyron palën tjetër në këtë rast shumicën qeverisëse që të tërheqë mezon në procesin zgjedhor ata që nuk duan të marrin pjesë në zgjedhje. Është një situatë e pazakontë, por ka të gjithë potencialin e vet për të krijuar një situatë të re politike.”- tha Rama

Skip to toolbar