Zelensky: Lufta e Ukrainës duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë

BOTA


Lufta në Ukrainë filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojnë me çlirimin e saj, tha Presidenti Volodymyr Zelensky.

Komentet e tij erdhën disa orë pas vargut të shpërthimeve në një bazë ajrore ruse, duke vrarë një person.


Zelensky nuk i përmendi shpërthimet, por ia kushtoi fjalimin e tij të natës gadishullit, duke thënë: “Krimeja është ukrainase dhe ne kurrë nuk do të heqim dorë nga ajo”.

Rusia ka minimizuar shpërthimet dhe një këshilltar i lartë ukrainas mohoi se Ukraina ishte përgjegjëse.

Krimea është zyrtarisht pjesë e Ukrainës, por u aneksua nga Rusia në vitin 2014 pas një referendumi të cilin komuniteti ndërkombëtar e sheh si të paligjshëm. Shumë ukrainas e shohin këtë si fillimin e luftës së tyre me Rusinë.

Të martën, një seri shpërthimesh tronditën bazën ushtarake Saky pranë Novofedorivka, në perëndim të Krimesë, e cila është pranë vendpushimeve bregdetare të njohura nga turistët rusë.

Pamjet në mediat sociale treguan plazhistët duke vrapuar ndërsa shpërthimet goditën bazën, dhe dëshmitarët që thanë se kishin dëgjuar të paktën 12 shpërthime. Departamenti i Shëndetësisë i emëruar nga Rusia në Krime tha se një civil ishte vrarë dhe tetë të tjerë u plagosën.

Ministria ruse e mbrojtjes këmbënguli se shpërthimet ishin shkaktuar nga municionet që kishin shpërthyer në një dyqan, edhe pse kjo nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.

Dhe ndihmësi i presidentit ukrainas Mykhailo Podolyak mohoi se Ukraina ishte pas shpërthimeve, duke i thënë kanalit televiziv online Dozhd: “Sigurisht që jo. Nuk kemi të bëjmë me këtë.”

Çdo sulm ndaj Krimesë nga Ukraina do të konsiderohej thellësisht serioz nga Moska. Rusia dha një paralajmërim muajin e kaluar kur ish-presidenti Dmitry Medvedev kërcënoi se “Dita e Gjykimit do të vijë menjëherë” nëse Ukraina do të shënjestronte Krimenë.

Zelensky nuk iu referua shpërthimeve në fjalimin e tij të martën, por foli gjatë për gadishullin, duke thënë: “Ne nuk do të harrojmë se lufta ruse kundër Ukrainës filloi me pushtimin e Krimesë.”

“Kjo luftë ruse…filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me Krimenë, me çlirimin e saj,” tha ai.

Vërejtjet e fundit të Zelensky sugjerojnë se ai beson se Ukraina duhet të rimarrë gadishullin përpara se lufta të përfundojë, por në të kaluarën ai ka thënë gjëra të ndryshme për këtë çështje.

Ai më parë tregoi se Ukraina mund të pranonte paqen nëse Rusia kthehej në pozicionet e saj përpara 24 shkurtit, që do të thotë se rimarrja e Krimesë nuk do të konsiderohej një kërkesë.
Skip to toolbar