Basha: Kjo qeveri kontrollon parlamentin dhe jo e kundërta

Më të fundit


Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një tryezë bashkëbisedimi së bashku me aleatët e saj, ku është prezantuar edhe programi dhe platforma që opozita e bashkuar ka për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme përmes një qeverie tranzitore.

Gjatë fjalës së tij, Basha tha se vendi është në kolaps dhe fajin e ka qeveria pasi nuk ka ardhur si produkt i votës së lirë por nga një grusht kriminelësh si dhe i ka vënë të gjitha pushtet në dorën e saj duke kontrolluar gjithçka.


“Jemi në një kolaps . Të gjithë kemi shokë, familjarë kushërirë të cilët janë larguar nga vendi. Kolapsi i ekonomisë ka sjellë shkatërrimin e qindra mijëra vendeve të punës. Shëndetësia është në krizën më të thellë. Ka 2 arsye për këtë. Arsyeja e parë është që kjo Qeveri dhe pseudo mazhorancë nuk ka ardhur si produkt i votës së lirë, kanë ardhur si produkt i bashkëpunimit me krimin dhe një grusht oligarkësh. Kur vjen në pushtet një grusht kriminelësh kur e lidh fatin me kriminelët nuk të bëhet vonë për qytetarët. Arsyeja e dytë është se ndryshe nga çfarë parashikon sistemi , këtu të gjitha pushtetet janë në një dorë. Pra nuk është parlamenti që kontrollon qeverinë, është qeveria që kontrollon parlamentin.” – tha Basha

LIVE

LIVE – Prezantimi i platformës për Zgjedhje të Lira e të Ndershme, si detyrë kryesore e Qeverisë Tranzitore. #ShqiperiaSiEuropa

Publiée par Lulzim Basha sur Jeudi 2 mai 2019Skip to toolbar