Basha optimist: Ne jemi “de facto” shumicë!

Më të fundit


Ashtu siç ishte paralajmëruar, paraditen e sotme, kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka mbledhur kryesinë e partisë ku ka folur për protestën e 13 prillit dhe ka kërkuar pjesëmarrje sa më të madhe. Në këtë mbledhje Basha është shprehur mjaft optimist duke u bazuar në rezultatet e sondazheve vendase dhe të huaja, siç tha ai.

 “Kemi të gjithë situatën në favor. Ne jemi “de facto” shumicë. Që pas djegies së mandateve, PD ka një rritje të menjëhershme edhe mes të pavendosurve. Jemi shumicë absolute në çdo sondazh të pavarur vendas dhe të huaj. Duhet ta përkthejmë sa më shpejt në votë këtë mbështetje të shqiptarëve. Për këtë arsye, pjesëmarrja e lartë në protestë ka një rëndësi të jashtëzakonshme”, është shprehur Basha.


Ai gjithashtu sqaroi se dy janë kushtet e PD-së, largimi i Ramës dhe krijimi i një qeverie transitore.

“Kërkesa jonë mbetet e pandryshueshme. Largimi i Edi Ramës dhe qeveria tranzitore. Të shpjegojmë kudo në çdo takim që ne jemi shumicë dhe duhet ta tregojmë këtë”, deklaroi Basha.
Skip to toolbar