Baze: Berisha nuk do të humbas monopolin e “pazareve”

Më të fundit


Ndërsa debati rreth amnistisë duket se po futet në shtratin e duhur, Foltorja e Berishës po përpiqet të kompleksoj Partinë Demokratike duke e quajtur bashkëpunëtore të qeverisë. E bën këtë sa herë që dështon vet të bëj pazare. Dhe dy raste janë fare të qarta, ky I amnistisë dhe I reformës elektorale.

Tek dështimi I amnistisë javën e kaluar faktor vendimtar ka qenë pikërisht pazari I Foltores” së Berishës me socialistët , të cilët I garantuan në rrugë informale se do ti jepnin vota për amnistinë përmes një amendamenti “privat’ të një deputeti të Berishës, ndërkohë që votimi do shitej si pazar I Partisë Demokratike.


Dhe Partia Demokratike kishte të drejtën e saj të plot të tërhiqej nga votat pikërisht për të denoncuar pazarin e Berishës me shumicën në pushtet.

Pra i vetmi Pazar që ka ekzistuar për amnistinë ka qenë ai me Berishën. Oferta e PD zyrtare ka qenë publike edhe me kufizimet e saj.

E njëjta sjellje është dhe me Komisionin e Reformës Elektorale. Parlamenti ndjek procedurat ligjore të përfaqësimit të grupeve dhe jo mitingjet, për të vendosur kush përfaqëson kë në Kuvend.

Dhe sot Partia Demokratike është formalisht Partia opozitare që përfaqësohet në Komision nga Enkelejd Alibej. Beteja që bashkëkryetar të jetë Oerd Bylykbashi është politikisht legjitime, por partia e Berishës duhet të bëhet parti me letra. Ata mund të kishin regjistruar grupin e tyre parlamentar, të kishin përfaqësuesin e tyre dhe të ishin në Komision. Ata nuk duna të jenë parti me letra. Duan të jenë lëvizje rruge për të mbrojtur Berishën dhe kjo është zgjedhje e tyre. Ata në të vërtet ja kanë deleguar fuqinë e partisë së tyre Ilir Metës.

Dhe meqë ata nuk plotësojnë kushtet përpiqen të akuzojnë PD se po bashkëpunon me qeverinë për reformën elektorale. Pra po të jetë Bylykbashi nuk quhet bashkëpunim, por normalitet po të jetë Alibej quhet bashkëpunim. Me këto mend që kanë pas dy vitesh në Komision të Reformë Elektorale bashkëkryetar do jetë Agim Neshua pasi Parti e Ilir Metës do të dal formalisht partia më e madhe opozitare.

Prandaj është mirë të nxitojnë të bëjnë partinë e tyre dhe të përfaqësohen aty ku u takon. Fakti që dështojnë vet në pazare me shumicën dhe pastaj përpiqen të akuzojnë për bashkëpunëtorë të qeverisë, ata të cilëve duan tu zënë vendin në krah të Gjiknurit, është banalitet.

Ky banalitet funksion deri diku ngaqë PD është ende një parti e kompleksuar nga akuzat e Berishës.

Sa më shpejt ta vrasin atë kompleks, aq më të padobishme do ti bëjnë këto kauzat banale të Berishës, I cili nga ana e vet është pazarxhiu më I madh I 33 viteve pluralizëm me gjithë armiqtë e tij, edhe me ata që ka burgosur dhe rrahur. Madje gjithë shkollën e tij politike ai e ka të mbështetur mbi pazare dhe shantazhe dhe jo mbi raporte institucionale. Kjo çfarë ai po bën prej dy vitesh si armik i Perëndimit është thjesht një shantazh banal për pazar.

Me mendjen e tij mendon se do vij dita që dikush ti jap një pazar, që ai të zbres nga penxherja. Ndaj është i shqetësuar që të shumica apo Perëndimi të mos flasin më askënd tjetër po vetëm me atë.

Por këtë radhë është e qartë që nuk do ti eci, as shantazhi, as pazari. Skenari më i mirë është ta mbyll aty maj penxheres, se ka dhe më keq.
Skip to toolbar