Britanikët në votime për zgjedhjet vendimtare, mediave u ndalohet të raportojnë çdo gjë

BOTA


Votuesit britanikë po shkojnë drejt qendrave të votimit të enjten për zgjedhjet e përgjithshme vendimtare që po shihen si një referendum mbi 14 vjet sundim konservator. Votimi i parakohshëm, i thirrur nga kryeministri Rishi Sunak, po mbahet muaj më herët se ç’duhej dhe kapi shumë nga partia e tij në befasi.

Partia Laburiste e opozitës pësoi humbjen e saj më të keqe që nga viti 1935 në zgjedhjet e fundit të përgjithshme, por që atëherë e ka rimarrë veten nën udhëheqjen e Keir Starmer.

Votimi i së enjtes pason një fushatë gjashtë-javore në të cilën të gjitha partitë e mëdha kanë kontrolluar vendin në kërkim të votave. Pjesa më e madhe e debatit është rrotulluar rreth ekonomisë, kostos së jetesës, gjendjes së shërbimeve publike të Britanisë, taksave dhe imigracionit. Por ka munguar debati për marrëdhënien e Britanisë me Bashkimin Evropian, të cilin e la në vitin 2020 pas një referendumi katër vjet më parë.

Britania ka pasur tre kryeministra konservatorë që nga zgjedhjet e fundit të përgjithshme në 2019, të cilat Boris Johnson i fitoi me shumicë.

Por pasi pjesa më e madhe e vendit dhe partia e tij u përkeqësuan nga Johnson, anëtarët e partisë Konservatore votuan në vitin 2022 për ta zëvendësuar atë me Liz Truss, e cila u bë kryeministrja me mandatin më të shkurtër në historinë britanike. Anëtarët konservatorë të Parlamentit (deputetët) më pas votuan për ta zëvendësuar atë me Sunak.

Gjatë fushatës, Nigel Farage, një nga kampionët më të shquar të Brexit, njoftoi kthimin e tij në politikën e vijës së parë për të udhëhequr partinë e sapolindur të së djathtës Reforma në Mbretërinë e Bashkuar.

Sunak, Starmer, Farage dhe krerët e të gjitha partive të tjera të mëdha pritet të dalin në qendrat e tyre lokale të votimit gjatë gjithë ditës.

Rreth 46.5 milionë britanikë kanë të drejtë të votojnë në zgjedhje. Ata po hedhin votat e tyre në 650 zona të veçanta zgjedhore në të gjithë kombet e Anglisë, Uellsit, Skocisë dhe Irlandës së Veriut, me 326 vende të nevojshme për një parti për të formuar një qeveri të shumicës.

Mediave u ndalohet të raportojnë çdo gjë që mund të ndikojë tek votuesit gjatë hapjes së qendrave të votimit. Një sondazh i daljes nga transmetuesit britanikë do të parashikojë se totali i vendeve do të mbyllet së shpejti pasi qendrat e votimit mbyllen në orën 22:00 me orën lokale dhe numërimi do të bëhet gjatë gjithë natës dhe deri në mëngjesin e së premtes.



Skip to toolbar