Chelsea shkatërron Aresnalin në 20 minuta dhe fiton Europa League

SPORT


Chelsea ka fituar kupën e dytë më të rëndësishme europiane për klube, pasi ka mundur Arsenalin në finalen e mdhe të UEFA Europa League, me ndeshjen që u zhvillua në Baku të Azerbajxhanit.

Skuadra e Maurizio Sarrit ka shpërthyer në pjesën e dytë të ndeshjes, me Giroud që hapi serinë e golave për Blutë e Londrës. Pas pjesës së parë, që prodhoi lojë dinamike, por pa gola, në të 49′ e pjesës së dytë ishi Arsenalit, ndë shkon Peter Cech me një gol të bukur me kokë nga brenda zonës.


Pas 11-të minutash nga goli i parë, Chelsea dyfishon me Pedron, që realizon pas një asisti nga Eden Hazard. Por në të 65′ belgu do të tundte rrjetën e mbrojtur nga ish-shoku i tij i skuadrës te Chelsea, por që sonte mbronte portën e Arsenalit, në atë që ishte ndeshja e fundit të karrierës. Hazard gjeti rrjetën nga pika e bardhë e penalltisë, por Arsenal ngushtoi me Iwobi në minutën e 69′, pas një goditje spektakokare nga jashtë zone.

Por Chelsea nuk toleron, pasi Hazard shënon golin e katërt në minutën e 72′, pas një goditje të bukur nga brenda zonës. Me rezultatin 4-1 Chelsea ngre lart për herë të dytë në historinë e tij trofeun e Europa League, pasi më herët e kishte fituar në sezonin 2012-2013. Kjo mund të ketë qenë ndeshja e lamtunirës për shumë lojtarë nga të dyja ekipet.

Eden Hazard është pranë kalimit te Real Madrid, ndërsa portieri i Arsenalit Peter Cech pas finales do të varë këpucët në gozhdë. Ish-portieri legjendar i ekipit nga Stamford Bridge do të rikthehet te Chelsea në pozicionin e drejtorit.
Skip to toolbar