Dëbimi i 2 diplomatëve, DASH: Ambasadat e Iranit, strehë për terrorizmin

POLITIKË


Departamenti Amerikan i Shtetit ka përshëndetur vendimin e qeverisë shqiptare për të dëbuar nga vendi edhe dy diplomatët iranianë, të akuzuar për cenim të sigurisë kombëtare. Përmes zëdhënëses së DASH, Morgan Ortagus është vlerësuar vendimi i Shqipërisë kundrejt dëbimit të dy të ashtuquajturve diplomat. DASH cilëson se regjimi iranain përmes kamuflimeve me pseudo diplomatë dhe ambasadat e tij në Europë dhe vende të tjera mbulon aktet terroriste jashtë territorit të tij.

Ne përgëzojmë vendimin e qeverisë së Shqipërisë për të dëbuar dy të ashtuquajtur diplomat iranian. Regjimi iranian vazhdon të përdorë objektet e tij diplomatike në Evropë dhe gjetkë si mbulesë për të komplotuar sulme terroriste, si dhe për të kërcënuar dhe spiunuar iranianët që jetojnë jashtë’ shkruhet në reagimin e Ortagus.


Dëbimi i dy diplomatëve iranian Mohammad Ali Arz Peimanemati Konsulli i Tretë dhe Seyed Ahmad Hosseini Alast Konsull Kulturor u dëbuan pas akuzohen për cenim të sigurisë kombëtare duke pasuar dëbimin e ambasadorit iranian dy vite më parë nga Shqipëria. Dyshohet se atasheu kulturor Seyed Ahmed Hosseini Alast kishte mbajtur poste të larta në Gardën Revolucionare të Republikës Islamike dhe Mohamed Peimanemati ishte anëtar i njësisë operacionale të inteligjencës së Iranit Mois dhe ishte përgjegjës për disa akte terroriste në vendet e BE-së. Ata dyshohet se kanë pasur lidhje me ish-komandantin e forcave “QUDS”, Kasem Sulejmani, që u vra më 3 janar nga forcat amerikane në Irak  pasi kishte planifikuar sulme terroriste kundër forcave amerikane dhe partnerëve të saj.
Skip to toolbar