E zbuloi legjenda Schumacher, talenti shqiptar debuton nesër në F3 (foto)

SPORT


Të premten në Barcelonë do të nis zyrtarisht kampionati i Formula 3, ku dhjetë ekipe do të marrin pjesë në tetë gara zyrtare gjatë këtij sezoni. Një ndër pilotët e këtij viti, që do të drejtojë njëvendshen Alfa Romeo, është dhe talenti shqiptar nga maqedonia, Lirim Zendeli.

18-vjeçari shqiptar do të debutojë në këtë kampionat si pjesë “Sauber Junior Team”, ku do të ketë dhe dy shokë skuadre, të cilët kanë përvojë të mëhershme në këtë kompeticion. Lirim Zendeli dhe ekipi i tij kanë kryer përgatitje gjatë dimrit, ndërsa gjatë pranverës ata kanë zhvilluar dhe djsa teste në Spanjë dhe Hungari.


Pak orë para debutimit të tij në kampionatin e Formula 3, Lirim Zendeli ka folur për faqen zyrtare të “Sauber Junior Team”, ku ndër të tjera ka shprehur dhe objektivat që ka për këtë sezon.

“Jam shumë i lumtur që jam kthyer të garojë pas një dimri të gjatë. Barcelona është një nga pistat e mia të preferuara, pasi ka kthesa ku mund të pilotosh me shpejtësi të lartë. Objektivi im është të jem i qëndrueshëm gjatë sezonit dhe të luftojë për vendet e kreut. Shpresoj të jem gjithmonë te pesë më të mirët, por objektivi im kryesor është të jemi gjithmonë në zonën e pikëve”, tha Zendeli.

Po kush është Lirim Zendeli? 18-vjeçari shqiptar me orgjinë nga Shkupi, ka lindur në Gjermani, teksa ka pasur fatin që ai të zbulohet si talent nga legjenda e Formula 1, Michael Schumacher.

Me ekipin “Kart” të 7-të herë kampionit të botës në F1, Lirim Zendeli ka pilotuar për disa vite, teksa ka qenë nën mbikqyrjen e vazhdueshme të Ralf Schumacher, gjithashtu ish-pilot i Formula 1.

Sezonin e shkuar, Lirim Zendeli u shpall kampion i Formula 4, duke kapërcyer këtë sezon në një nivel më të lartë pilotimi. Ai i përket një brezi talentesh, mes tyre Mick Schumacher, djali i Michael Schumacher, që aktualisht garon në Formula 2 dhe ndodhet një hap larg nivelit më të lartë të garave me makina, F1.
Skip to toolbar