Euro 2020/ Rusia ndjek Belgjikën. Hungaria mbetet në garë

AKTUALITET

Rusia siguroi kualifikimin në Euro 2020, pasi mundi Qipron në shtëpi me rezultatin 5-0. Skuadra ruse siguroi 21 pikë, duke mbajtur vendin e dytë të Grupit I, ndërsa vendi i parë mbahet nga Belgjika me 24 pikë, teksa janë ende për tu luajtur dhe 2 ndeshje. Ndërkohë, Qipro mbetet përkohësisht në vendin e tretë në këtë grup me 10 pikë.

Sa i përket ndeshjes mes Qipros dhe Rusisë, miqtë kaluan në avantazh që në minutën e nëntë me Cheryshev, ndërsa Osdoev dyfishoi në të 23`. Qipro mbeti me dhjetë lojtarë në minutën e 28, pasi doli Laifis me karton të kuq. Ndërkohë, në pjesën e dytë, Rusia shënon dhe tre gola të tjerë.

Dzyuba në të 79`, Golovin në të 98` dhe Cheryshev në të 90+2`, vulosën takimin duke i siguruar skuadrës ruse kualifikimin. Takimi tjetër i këtij grupi ishte ai mes Socisë dhe San Marions. Skocezët shënuan gjashtë herë në portën kundërshtare, me tripletën e McGinn në pjesën e parë, dhe Shankland në të 65`, Findlay në të 67` dhe Amrsong në të 87`, i dhanë tre pikë skuadrës së Skocisë. Megjithatë, pikët vlejnë për statistikë pasi dy vendet e para në grup siguruan kualifikimin.

Hungaria fitoi 1-0 ndaj Azerbajxhanit në Grupin E. Një gol i shënuar në minutën e dhjetë nga Korhut, i dha tre pikë të rëndësishme skuadrës hungareze, që ngjitet në vendin e dytë në grup me 12 pikë. Vendi i parë mbahet nga Kroacia me 13 pikë, ndërsa në lojë është dhe Sllovakia që ka 10 pikë.