FOTO/ Vajza e Kim Jong Un shfaqet për herë të parë në publik gjatë lëshimit të raketës balistike

BOTA


Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un i ka zbuluar botës vajzën e tij për herë të parë teksa ata inspektonin një raketë balistike ndërkontinentale përpara lëshimit të saj.

Vajza e Kim, ekzistenca e së cilës nuk ishte konfirmuar kurrë publikisht më parë, u pa kapur për dore me babain e saj.


Ndërsa agjencia shtetërore e lajmeve KCNA nuk e përmendi emrin e vajzës, ekspertët besojnë se ajo është Ju Ae, e cila vlerësohet të jetë midis 12 dhe 13 vjeç.

Dyshja u fotografuan përpara se raketa të lëshohej të premten dhe të ulej 200 km (124 milje) nga brigjet e Japonisë, sipas zyrtarëve koreano-jugor dhe japonezë.

Kim besohet se ka tre fëmijë, dy vajza dhe një djalë.

Michael Madden, një ekspert i udhëheqjes së Koresë së Veriut në Qendrën Stimson me bazë në SHBA, tha: “Ky është rasti i parë i vëzhguar ku ne kemi parë vajzën e Kim Jong Un në një ngjarje publike.

“Është shumë domethënëse dhe përfaqëson një shkallë të caktuar ngushëllimi nga ana e Kim Jong Un që ai do ta nxirrte atë në publik në një mënyrë të tillë.”

Lidhur me moshën e vlerësuar të Ju Ae, z. Madden shtoi: “Kjo do të tregonte se ajo do të arsimohet dhe trajnohet për të shkuar në udhëheqje – mund të jetë duke u përgatitur që ajo të marrë pozicionin e udhëheqësit qendror ose ajo mund të bëhet një këshilltare dhe prapa skenave lojtare si tezja e saj”.

Në vitin 2013, ylli i basketbollit amerikan në pension, Dennis Rodman, tha se Kim kishte një vajzë “fëmijë” të quajtur Ju Ae.

Sipas KCNA, gruaja e Kim, Ri Sol Ju, gjithashtu bëri një paraqitje në prezantimin e së premtes.

Koreja e Veriut nuk ka njoftuar kurrë se kush do ta pasonte zotin Kim në rast se ai është i paaftë dhe pak detaje dihen për fëmijët e tij të vegjël.

Analistët kishin spekuluar se motra e tij dhe besnikët e tij mund të formonin një regjencë derisa një pasardhës të jetë mjaft i vjetër për të marrë detyrën.

Nisja e raketës e së premtes shton një vit rekord për programin raketor të Koresë së Veriut, pasi rifilloi testimin e raketave balistike ndërkontinentale (ICBM) për herë të parë që nga viti 2017.

ICBM-të janë arma me rreze më të gjatë veprimi të Koresë së Veriut dhe janë projektuar për të mbajtur një kokë bërthamore deri në çdo vend në Shtetet e Bashkuara kontinentale.
Skip to toolbar