Irani e mohon: Nuk ka pasur asnjë sulm ajror, objektet bërthamore janë të sigurta

BOTA


Ka pasur mohim të drejtpërdrejtë të një sulmi raketor ndaj Iranit nga zëdhënësi i Qendrës Kombëtare të Hapësirës Kibernetike të vendit.

Hossein Dalirian shkroi në X: “Nuk ka pasur asnjë sulm ajror nga kufijtë e jashtëm në Isfahan apo pjesë të tjera të vendit.”


Ai tha se Izraeli kishte “bërë vetëm një përpjekje të dështuar dhe poshtëruese për të fluturuar me dronë. Gjithashtu janë rrëzuar”, raporton BBC.

Mediat shtetërore iraniane kanë raportuar të njëjtën gjë, duke thënë se sistemet e mbrojtjes ajrore janë aktivizuar në disa zona të vendit gjatë natës për të përfshirë objektivat e mundshëm, por nuk ka pasur raportime për ndonjë ndikim të drejtpërdrejtë apo shpërthim.

Ai shton se të gjitha objektet, përfshirë objektet bërthamore, janë të sigurta.
Skip to toolbar